OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Strzelectwo: Mamy pierwszą kwalifikację na igrzyska, Szymon Sowiński wystrzelał bilet do Tokio!

Od kolejnych igrzysk paraolimpijskich w Tokio dzielą nas już niespełna dwa lata. Na 699 dni przed oficjalnym rozpoczęciem najważniejszego sportowego święta osób z niepełnosprawnością pewny wyjazdu do Japonii może być Szymon Sowiński, który podczas Pucharu Świata w Chateauroux we Francji zajął drugie miejsce w konkurencji pistoletu P3. Tym samym jest to pierwsza paraolimpijska kwalifikacja wywalczona dla Polski.

We wtorkowym finale pistoletu sportowego P3 Szymon Sowiński wystrzelał 21 „oczek”. Zwycięstwo w tej konkurencji odniósł brązowy medalista paraolimpijski z Rio de Janeiro, Ukrainiec Oleksij Denysiuk, który zdobył dwa punkty więcej. Czołową trójkę uzupełnił Christopher Pitt z Australii (18 pkt.). 36-letni Sowiński był jedynym naszym reprezentantem w ośmioosobowym finale. Zawodnik Startu Zielona Góra w rozgrywanych z odległości 25 metrów eliminacjach uzyskał łącznie 561 punktów. Siedemnaste miejsce zajął Filip Rodzik, który uzyskał taki sam wynik, jak sklasyfikowany pozycję niżej Kacper Pierzyński (544 pkt). 18-letni Pierzyński dodatkowo wynikiem tym ustanowił nowy rekord świata juniorów. Na 21. lokacie w gronie 39 startujących wylądował ostatecznie Sławomir Okoniewski. Okoniewski wraz z Sowińskim i Rodzikiem podczas dekoracji odebrał złoto dla najlepszej drużyny Pucharu Świata (wynik biało-czerwonych – 1644 pkt.).

Znakomity występ w Pucharze Świata we Francji ma za sobą Barbara Moskal. Nasza zawodniczka w finale nieolimpijskiej konkurencji karabinu pneumatycznego (VI) w pozycji leżącej pokazała wielką klasę. Punktowe prowadzenie objęła już po pierwszej rundzie i jak okazało się później, nie oddała go do samego końca. triumf w zawodach Polka przypieczętowała wynikiem 240,7 pkt. Na trzeciej pozycji z rezultatem 214,8 pkt. w grupie zawodników z niepełnosprawnością wzrokową uplasował się Krzysztof Ruszkiewicz. Biało-czerwonych w końcowej klasyfikacji rozdzielił pochodzący z Norwegii Daniel Waloe, który złoto z Moskal przegrał różnicą 6,2 pkt. W ośmioosobowym finale zaprezentowała się również Maria Ciupińska, którą ostatecznie sklasyfikowano na piątym miejscu (175,6 pkt.). Poza czołową ósemką znalazły się Wioleta Zarzecka oraz Edyta Kazberuk. Obie nasze panie w stawce 18 zawodników uplasowały się odpowiednio na dziewiątym i dziesiątym miejscu.

Krążków biało-czerwonym nie przyniosła rozgrywana w środę konkurencja karabinku R6. Na odległej 31. pozycji kwalifikacjach do ścisłego ośmioosobowego finału w gronie 50 startujących sklasyfikowany został Waldemar Andruszkiewicz. 37. był Tadeusz Sondej, Emilia Babska zajęła natomiast przedostatnie miejsce. Dzień wcześniej w R1 Andruszkiewicz zakończył eliminacje na 22. lokacie, zaś Babska w R2 zajęła ostatnie dwunaste miejsce.

————

Fot.: Start Zielona Góra.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL