Strzelectwo: Polska z trzema medalami mistrzostw świata

Z trzema krążkami, po jednym z każdego koloru, opuszczą Sydney biało-czerwoni strzelcy sportowi, którzy przez ostatni tydzień mierzyli się ze światową czołówką o tytuły mistrzów świata. Dorobek ten uzupełniają dwie paraolimpijskie kwalifikacje wywalczone dla kraju przez Emilię Babską oraz Filipa Rodzika.

Piękne wspomnienia z Antypodów zachowała Barbara Moskal, która w debiutujących na mistrzostwach zmaganiach osób z dysfunkcją wzroku wystrzelała w konkurencji karabinka pneumatycznego stojąc złoto oraz nowy rekord świata (214,3 pkt.). Po srebrne krążki w drużynie w pistolecie P5 sięgnęli Szymon Sowiński, Kacper Pierzyński oraz Sławomir Okoniewski. Sowiński wraz z Pierzyńskim z Australii powracają z dwoma trofeami. Dziś bowiem wraz z Filipem Rodzikiem zgarnęli brąz w pistolecie P1.

Na listach startowych w wieńczącej mistrzowską rywalizację w pistolecie P1 było bardzo tłoczno. Awansować do finału mogła zaledwie ósemka najlepszych w kwalifikacjach zawodników, a chętnych do ich obsadzenia było aż 55. Konkurencja ta w przyszłym roku rozgrywana będzie podczas igrzysk w Tokio, więc tak silna obsada jest jak najbardziej uzasadniona. Biało-czerwoni nie zdołali przebić się do wąskiego finału. Najlepszy z czwórki naszych reprezentantów Filip Rodzik z wynikiem 556 pkt. uplasował się na osiemnastej pozycji. Zawodnik Skorpiona Polkowice ma jednak powody do radości, bowiem za jego sprawą Polska może liczyć na dodatkową paraolimpijską przepustkę. Przed rokiem podczas Pucharu Świata we Francji identycznego wyczynu dokonał Szymon Sowiński, a kilka dni temu z kwalifikacji dla kraju cieszyła się Emilia Babska.

Ostatecznie 22. lokatę w kwaliikacjach P1 zajął Sowiński (555 pkt.), 25. był Kacper Pierzyński (554 pkt.), a najsłabiej na tle kolegów wypadł klasyfikowany na 38. miejscu Sławomir Okoniewski (544 pkt.). Drużynowo dorobek trzech najwyżej notowanych naszych reprezentanów (1665 pkt.) przełożył się na brąz. Triumfowali Chińczycy (1711 pkt.) przed Koreańczykami z Południa (1704 pkt.). Indywidualne mistrzostwo świata w tej specjalności powędrowało do Czecha Tomasa Peska (237,1 pkt.), który w finałowej rundzie wygrał różnicą 3,5 pkt. z Rosjaninem Siergiejem Małyszewem. Podium uzupełnił Hindus Manish Narwal (215,3 pkt.).

————

Screen: IPC.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL