Fot. Paracanoe Team Poland/Facebook

Surwiło wicemistrzem Europy w kajakarstwie, Regucka z brązowym medalem

Dwa medale – srebro oraz brąz – to dorobek polskich kajakarzy w rozgrywanych w dniach 27-30 lipca w portugalskim Montemor-o-Velho mistrzostwach Europy. Wicemistrzem kontynentu podobnie jak przed rokiem został Mateusz Surwiło, natomiast na trzecim stopniu podium rywalizację ukończyła Justyna Regucka.

Mateusz Surwiło od lat stanowi solidny fundament reprezentacji Polski w kajakarstwie. Dwukrotnie uczestniczył w igrzyskach paraolimpijskich, a także wielokrotnie sięgał po medale mistrzostw świata i Europy. W finale kajakowym KL3-200 m, którego stawką był tytuł mistrza Starego Kontynentu, 31-letni zawodnik Startu Zielona Góra powtórzył sukces sprzed roku z Monachium i w pięknym stylu sięgnął po srebro. Złoto obronił Hiszpan Juan Valle, który wpłynął na metę 0,483 s przed Polakiem, uzyskując czas 41 sekund. Stawkę na podium ponadto uzupełnił Izraelczyk Ron Halevi.

Medal z Potrugalii przywiozła także trenująca w Starcie Białystok Justyna Regucka, która w wyścigu kanadyjek VL3 finiszowała na trzeciej pozycji. Czwarte miejsce w tej samej konkurencji zajęła reprezentująca na co dzień barwy Startu Wrocław Monika Kukla. Poza zasięgiem okazała się Ukrainka Łagutenko, która triumfowała ze znaczną przewagą nad drugą na finiszu Niemką Anją Adler.

Na „piątkę” w europejskim czempionacie spisał się Robert Wydera. Klubowy kolega Moniki Kukli w zmaganiach kanadyjkarzy w VL3 wyrównał tym samym swój najlepszy wynik sprzed roku. Mistrzowski tytuł powędrował do Ukraińca Władysława Jepifanowa, który finiszował przed Austriakiem Markusem Swobodą oraz Włochem Mirko Nikolim.

Piątą lokatę wywalczyła na mistrzostwach również trenująca we Wrocławiu Katarzyna Kozikowska, która powróciła do międzynarodowej rywalizacji po macierzyńskiej przerwie. W kajakowym finale KL3 złoto zgarnęła Niemka Felicia Laberer, która od samego początku podyktowała mocne tempo. Srebro przypadło ostatecznie Brytyjce Lindsay Thorpe, a brąz Hiszpance Araceli Menduinie.

Kajakarzy czeka teraz chwila na zasłużony odpoczynek i regenerację przed najważniejszą imprezą docelową w tym sezonie – mistrzostwami świata, które odbędą się pod koniec sierpnia w Duisburgu w Niemczech. Będą one stanowić świetną okazję do zdobycia paraolimpijskich przepustek na przyszłoroczne igrzyska w Paryżu, podczas których prawo startu otrzyma 100 zawodników.

 

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Zeen Subscribe
A customizable subscription slide-in box to promote your newsletter

I consent to the terms and conditions

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL