Fot. Augusto Bizzi

Szermierka na wózkach: Polska reprezentacja rozpoczyna walkę o medale mistrzostw Europy

Już we wtorek we włoskiej miejscowości Terni rozdane zostaną pierwsze komplety medali mistrzostw Europy w szermierce na wózkach. Na zawody, które potrwają do niedzieli, powołana została siedemnastoosobowa reprezentacja Polski.

Z poprzednich mistrzostw Starego Kontynentu, których gospodarzem przed dwoma laty był Turyn, biało-czerwoni przywieźli siedem krążków: po jednym złotym oraz srebrnym, a także pięć brązowych. Po jedyny dla polskiej reprezentacji złoty medal sięgnęła Marta Fidrych, która nie miała równych sobie w rozgrywanym turnieju kobiecej szpady (A). Na trzecich pozycjach w indywidualnych zmaganiach floretu sklasyfikowani zostali wówczas Dariusz Pender (A) i Jacek Gaworski (B). Pozostałe trofea wywalczone zostały w turniejach drużynowych. Tytuły wicemistrzyń Starego Kontynentu powędrowały do naszych szablistek, zaś z lokat na najniższym stopniu podium cieszyli się floreciści oraz męska i żeńska drużyna szpady.

Medaliści poprzednich mistrzostw:

Złoto (1):

Marta Fidrych – szpada A

Srebro (1):

Renata Burdon, Marta Fidrych, Patrycja Haręza, Jadwiga Pacek – szabla drużynowo

Brąz (5):

Dariusz Pender – floret A
Jacek Gaworski – floret B
Jacek Gaworski, Michał Nalewajek, Dariusz Pender, Rafał Ziomek – floret drużynowo
Norbert Całka, Michał Nalewajek, Dariusz Pender, Kamil Rząsa – szpada drużynowo
Renata Burdon, Marta Fidrych, Patrycja Haręza, Marta Makowska – szpada drużynowo

Skład na mistrzostwa Europy w Terni

W rozegranych w tym roku czterech odsłonach Pucharu Świata biało-czerwoni wielokrotnie meldowali się na podium zarówno indywidualnych jak i drużynowych zmagań (o wynikach polskiej reprezentacji na bieżąco informowaliśmy TUTAJ). Znakomitą dyspozycję od początku prezentował mistrz paraolimpijski w szabli z 2012 roku, Grzegorz Pluta. 43-latek podczas inauguracji sezonu w Eger w specjalności tej zdobył srebro, z Pizy i odbywającej się w Warszawie „Szabli Kilińskiego” natomiast przywiózł złote krążki. Świetnie w drużynówce męskiego floretu wypadali również Michał Nalewajek, Dariusz Pender, Jacek Gaworski oraz Rafał Ziomek, którzy triumfowali przed węgierską oraz polską publicznością.

Biało-czerwoni szermierze z optymizmem mogą patrzeć w przyszłość, a o potwierdzenie swojej przynależności do europejskiej czołówki podczas rozpoczynających się właśnie mistrzostw będących kolejnym ważnym etapem przygotowań do igrzysk paraolimpijskich w Tokio w 2020 roku powalczą: Marta Fidrych, Adrian Castro, Michał Nalewajek, Zbigniew Wyganowski, Rafał Ziomek, Kinga Dróżdż, Kamil Rząsa, Norbert Całka, Renata Burdon, Dariusz Pender, Grzegorz Lewonowski, Michał Siatkowski, Rafał Treter, Patrycja Haręza, Grzegorz Pluta, Jadwiga Pacek oraz Jacek Gaworski.

Kategorie niepełnosprawności

W szermierce na wózkach zawodnicy rywalizują o komplety medali w trzech kategoriach niepełnosprawności: A, B i C.

W kategorii A prawo startu przysługuje zawodnikom po amputacjach dolnych kończyn lub zawodnikom z częściowym ich niedowładem, mającym swobodę ruchów tułowia i rąk.

Kategoria B zarezerwowana jest dla zawodników po urazach rdzenia kręgowego, posiadających porażone kończyny dolne lub minimalny niedowład rąk.

W kategorii C natomiast rywalizują zawodnicy z całkowitym porażeniem kończyn dolnych oraz niedowładem kończyn górnych. Warto dodać, że podczas igrzysk paraolimpijskich medale w tej kategorii nie są przyznawane.

Program mistrzostw Europy
Wtorek, 18.09.2018: Środa, 19.09.2018:
floret mężczyzn A floret kobiet A
floret mężczyzn B floret kobiet B
szpada kobiet A szpada mężczyzn B
szabla kobiet B szabla mężczyzn A
Czwartek, 20.09.2018: Piątek, 21.09.2018:
szpada kobiet B floret kobiet C
szpada mężczyzn A szpada mężczyzn C
szabla kobiet A floret mężczyzn drużynowo
szabla mężczyzn B szpada kobiet drużynowo
Sobota, 22.09.2018: Niedziela, 23.09.2018:
szpada kobiet C szpada mężczyzn drużynowo
floret mężczyzn C szabla kobiet drużynowo
floret kobiet drużynowo
szabla mężczyzn drużynowo

————
Fot.: Augusto Bizzi.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL