ME w szermierce na wózkach: Polska szabla pokryła się we Włoszech srebrem!

Piąty krążek dołożyli do swojego dorobku biało-czerwoni w przedostatnim dniu trwających we włoskim Terni mistrzostw Europy w szermierce na wózkach. Z wicemistrzostwa Starego Kontynentu cieszy się nasza drużyna męskiej szabli, która w finale uległa 37:45 reprezentantom gospodarzy.

Biało-czerwoni w aktualizowanym na bieżąco rankingu szablistów, który zdominowali Europejczycy, z dorobkiem 158 punktów zajmują szóste miejsce. Po swoim dzisiejszym występie powinni przesunąć się „oczko” wyżej. Listę najlepszych drużyn w tej specjalności otwierają gospodarze tegorocznego czempionatu, Włosi (274 pkt.). To właśnie pomiędzy obiema reprezentacjami rozegrała się dziś walka o złoty medal mistrzostw Starego Kontynentu.

Zanim jednak do niej doszło, polskich zawodników czekała w półfinale ciężka przeprawa z wiceliderami globalnego zestawienia, Grecją. Do pojedynku tego wystawieni zostali Rafał Treter, Rafał Ziomek oraz Adrian Castro, który dwa dni wcześniej pokonał w rodzinnym finale 15:11 Grzegorz Plutę, sięgając tym samym po pierwszy w karierze mistrzowski tytuł. Choć chwilami biało-czerwoni mieli do odrobienia po kilka punktów do Greków, to do końca zdołali zachować zimną krew. Kropkę nad „i” postawił Treter, który przy korzystnym dla swojego zespołu stanie 40:37 wygrał ostatnią rundę stosunkiem 5:4 i tym samym całą walkę 45:41.

W wielkim finale, podobnie jak rundę wcześniej, poza planszą zmagania swoich kolegów obserwował indywidualny wicemistrz Europy, Grzegorz Pluta (43-latek miał wystąpić w ćwierćfinałowym starciu z Węgrami zakończonym walkowerem dla Polski). W najważniejszej walce popołudnia na biało-czerwonych czekali wspomniani wcześniej Włosi. Reprezentacja gospodarzy tegorocznych mistrzostw do spotkania o brąz odesłała Ukraińców (45:41), którzy po triumfie nad Grekami 45:38 ostatecznie stanęli dziś na najniższym stopniu podium. Nasi szabliści, choć robili, co w ich mocy, to nie sprostali jednak Włochom. Na nic zdała się świetna dyspozycja Rafał Ziomka, który zdobył dziś aż 25 punktów, zaś łącznie Polacy zadali 37 celnych trafień przy 45 po stronie rywali.

Czytaj także: Floreciści zdobyli brązowy medal w drużynie / Rodzinny finał we Włoszech, zięć pokonał teścia / Jacek Gaworski wicemistrzem Europy

————

Fot.: Augusto Bizzi/Federscherma.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL