Fot. Eva Pavia/IKS-AWF Warszawa

Szermierze na wózkach rozpoczynają walkę o medale mistrzostw Europy!

W dniach 29 listopada – 4 grudnia w warszawskim hotelu Airport Okęcie rozegrane zostaną mistrzostwa Europy w szermierce na wózkach. W imprezie wieńczącej tegoroczny sezon startowy swój udział zapowiedziało 125 zawodników z łącznie 16 krajów. W gronie faworytów do medalowych pozycji wymieniani są polscy szermierze, którzy do rywalizacji na Starym Kontynencie przystąpią w 24-osobowym składzie.

Mistrzostwa Europy w szermierce na wózkach stanowią dla perfekcyjnie władających szablą, szpadą oraz floretem fechmistrzów kluczowy etap kwalifikacyjny do igrzysk paraolimpijskich w Paryżu. Zwycięzcy w poszczególnych broniach poza medalami otrzymają przede wszystkim solidny zastrzyk punktów do rankingu, na podstawie którego w połowie 2024 roku ustalona zostanie ostateczna lista uczestników. Kryteria wyjazdu na największą paraolimpijską imprezę sportową na świecie są niezwykle restrykcyjne, a liczba chętnych zdecydowanie wykracza poza limity dostępnych miejsc. Zgodnie z regulacjami Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego (IPC) bilety do stolicy Francji otrzyma 96 sportowców (48 kobiet i 48 mężczyzn), którzy będą pojedynkować się w dwunastu indywidualnych oraz czterech drużynowych wydarzeniach.

Proces zdobywania paraolimpijskich przepustek jest wyjątkowo długi i obejmuje szereg turniejów – większość rangi Pucharu Świata. Oficjalnie rozpoczął się on w połowie listopada w węgierskim Egerze, który jednocześnie był gospodarzem ostatnich w tym roku zawodów pucharowych. Biało-czerwoni szermierze swój udział w pierwszym turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk w Paryżu bez wątpienia uznać mogą za satysfakcjonujący. Na podium meldowali się aż dziewięciokrotnie, zdobywając w indywidualnych zmaganiach trzy srebrne oraz sześć brązowych krążków. Dorobek ten bez wątpienia rozbudza nadzieje na fantastyczne występy w europejskim czempionacie, podczas którego nasi fechmistrzowie z pewnością będą mogli liczyć na mocne wsparcie ze strony polskich kibiców.

Z poprzednich mistrzostw Starego Kontynentu, które w 2018 roku gościło włoskie Terni, nasi szermierze przywieźli pięć krążków: złoto, trzy srebra oraz brąz. Po mistrzowski tytuł sięgnął wówczas specjalizujący się w szabli Adrian Castro, który w tym roku trzykrotnie triumfował w zawodach Pucharu Świata. Do walki o podium w swoich koronnych broniach od wtorku aktywnie powinni włączyć się m.in. Marta Fidrych, Kinga Dróżdż, Jadwiga Pacek, Michał Nalewajek, Grzegorz Pluta, Dariusz Pender czy Michał Dąbrowski. Polska jako gospodarz może pochwalić się najliczniejszą ekipą w stawce szesnastu zgłoszonych reprezentacji – spośród 125 sportowców aż 24 wystartuje z biało-czerwoną flagą. Na szermierczych planszach pojawią się ponadto najlepsi w Europie szabliści, szpadziści i floreciści z Włoch, Francji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Gruzji, Węgier, Niemiec, Grecji, Izraela, Łotwy, Holandii, Turcji oraz po raz pierwszy w historii przedstawiciele z Norwegii i Finlandii.

Szermiercze mistrzostwa Europy, które polska stolica organizuje po raz drugi (wcześniej w 2009 roku – przyp. red.), rozegrane zostaną w dniach 29 listopada – 4 grudnia w hotelu Airport Okęcie mieszczącym się przy ul. Komitetu Obrony Robotników 24 w Warszawie. Rywalizację z udziałem Polaków na bieżąco można będzie śledzić na Facebooku Integracyjnego Klubu Sportowego AWF Warszawa. Zachęcamy również do obserwowania naszej strony Niepełnosprawni – Pełnosprawni w Sporcie oraz portalu paraSPORTOWCY.pl, gdzie opublikowane zostaną m.in. obszerne podsumowania z każdego dnia zawodów. Szczegółowe wyniki oraz listy startowe dostępne będą na stronie wheelchairfencing.live.

Program mistrzostw Europy:

29 listopada, wtorek:
 • Szabla kobiet, szpada mężczyzn (indywidualnie)
 • Finałowe walki – godz. 18:30
 • Ceremonia dekoracji – godz. 19:00
30 listopada, środa:
 • Szabla kobiet, szpada mężczyzn (drużynowo)
 • Finałowe walki – godz. 15:00
 • Ceremonia otwarcia mistrzostw połączona z dekoracją medalistów – godz. 17:00
1 grudnia, czwartek:
 • Szpada kobiet, floret mężczyzn (indywidualnie)
 • Finałowe walki – godz. 18:30
 • Ceremonia dekoracji – godz. 19:00
2 grudnia, piątek:
 • Szpada kobiet, floret mężczyzn (drużynowo)
 • Finałowe walki – godz. 15:00
 • Ceremonia dekoracji – godz. 17:00
3 grudnia, sobota:
 • Floret kobiet, szabla mężczyzn (indywidualnie)
 • Finałowe walki – godz. 18:30
 • Ceremonia dekoracji – godz. 19:00
4 grudnia, niedziela:
 • Floret kobiet, szabla mężczyzn (drużynowo)
 • Finałowe walki – godz. 15:00
 • Ceremonia dekoracji – godz. 17:00
error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL