Szpadzistki ze złotem w Waszyngtonie! Polska wygrała medalową klasyfikację szermierczego Pucharu Świata

Sześć krążków, w tym aż cztery złote, przywieźli z Waszyngtonu polscy szermierze na wózkach, którzy w dniach 14-17 stycznia startowali w Waszyngtonie w pierwszych w tym roku zawodach Pucharu Świata. We wtorek na najwyższym stopniu podium drużynowo znalazły się nasze szpadzistki, które swoim sukcesem przypieczętowały triumf biało-czerwonych w klasyfikacji medalowej zawodów.

Puchar Świata w szermierce na wózkach w Waszyngtonie oficjalnie zainaugurował międzynarodową rywalizację w 2023 roku, w którym imprezę docelową stanowią zaplanowane na pierwszą dekadę października mistrzostwa świata we włoskim Terni. W pierwszych w sezonie zawodach do pojedynków o tytuły oraz cenne punkty zaliczane do paraolimpijskich kwalifikacji przystąpiło ponad 100 niepełnosprawnych fechmistrzów z 26 krajów. Polska reprezentacja udała się do Ameryki w 10-osobowym składzie, zdobywając cztery złote, jeden srebrny i jeden brązowy krążek. Dorobek ten zaowocował zwycięstwem w medalowej klasyfikacji turnieju.

Indywidualnie biało-czerwoni pięć razy meldowali się na podium. Mazurek Dąbrowskiego wybrzmiał dla będących na fali wznoszącej szablistów Kingi Dróżdż oraz Adriana Castro, a także dla rewelacyjnie spisującej się w szpadzie Marty Fidrych. Cała trójka, podobnie jak Michał Nalewajek, który we florecie sięgnął po brązowy kruszec, doskonali na co dzień swoje umiejętności w Integracyjnym Klubie Sportowym AWF Warszawa. Kolejny fantastyczny wynik uzyskał również szermierz IKS-u Szermierka Wołomin, Michał Dąbrowski,  któremu w zmaganiach szpadowych przypadło srebro.

Ostatni dla polskiej reprezentacji medal we wtorek dołożyły nasze szpadzistki – Marta Fidrych, Kinga Dróżdż, Jadwiga Pacek (IKS-AWF Warszawa) oraz Karolina Strawińska (Legia Warszawa), którym na drodze do czwartego z rzędu wygranego turnieju stanęły następujące ekipy: w ćwierćfinale Kanadyjki (45:33), w półfinale Francuzki (45:36), a w zwycięskim finale zawodniczki z Hongkongu (45:40). Tuż za podium uplasowali się floreciści startujący w składzie Dariusz Pender (IKS-AWF Warszawa), Michał Nalewajek, Michał Dąbrowski i Adrian Castro, po triumfie w ćwierćfinale nad Japończykami (45:31) oraz przegranych dwóch pozostałych meczach z Brytyjczykami (39:45) i Francuzami (42:45).

Zdobyte medale na PŚ w Waszyngtonie:

Złoto (4):

Adrian Castro – szabla indywidualnie, kat. B
Kinga Dróżdż – szabla indywidualnie, kat. A
Marta Fidrych – szpada indywidualnie, kat. A
Marta Fidrych, Kinga Dróżdż, Jadwiga Pacek, Karolina Strawińska – szpada drużynowo

Srebro (1):

Michał Dąbrowski – szpada indywidualnie, kat. B

Brąz (1):

Michał Nalewajek – floret indywidualnie, kat. A

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL