Tenis stołowy: 9 medali polskich tenisistów w turnieju China Open!

Dziewięć lokat na podium wywalczyli tenisiści stołowi w zakończonym wczoraj w Pekinie turnieju China Open. Aż czterokrotnie biało-czerwonym było dane wysłuchać Mazurka Dąbrowskiego. Złote krążki w grze pojedynczej wywalczyli Karolina Pęk, Rafał Lis oraz Rafał Czuper, który dodatkowo wraz z Tomaszem Jakimczukiem triumfował w zmaganiach drużynowych.

Dwa krążki padły łupem biało-czerwonych w łączonym turnieju klas 1-2. Ze złota cieszy się Rafał Czuper, wicemistrz paraolimpijski z 2016 roku, zaś z brązu Tomasz Jakimczuk. Obaj panowie fazę grupową ukończyli z kompletem dwóch zwycięstw na pierwszej pozycji dzięki czemu w ćwierćfinale mieli wolny los. W drodze po zwycięstwo 30-letni Czuper pokonał w półfinale 3:0 Hiszpana Ikera Sastre, a w finale jego wyższość uznać musiał Koreańczyk Young Dae Joo, który uległ Polakowi 1:3. Koreańczyk z kolei rundę wcześniej takim samym stosunkiem w setach rozprawił się z Jakimczukiem.

Ze złotem wywalczonym w klasie 4. wraca z Pekinu również Rafał Lis, który do fazy pucharowej wyszedł z drugiego miejsca w grupie. W drodze po zwycięstwo naszego zawodnika czekały dwa ciężkie pojedynki w ćwierćfinale z Chińczykiem Yanem Zhangiem i w półfinale z Turkiem Nesimem Turanem, zakończone ostatecznie po pięciosetowym boju na korzyść naszego reprezentanta. W finale Lis odniósł zwycięstwo 3:1 nad kolejnym z reprezentantów Państwa Środka, Yanpingiem Shi.

Po trzeci złoty medal dla Polski sięgnęła w klasie 9. Karolina Pęk, która kończy turniej singla bez straty seta. Brązowa medalistka paraolimpijska z Rio w grze pojedynczej oraz mistrzyni tych igrzysk w drużynie do trzech grupowych zwycięstw po 3:0 dołożyła triumfy nad Rosjanką Olgą Gorszkalewą-Komlewą w półfinale oraz Chinką Guiyan Xiong w finale.

Ostatnie dwa krążki w turnieju indywidualnym (oba brązowe) zdobyły Dajana Jastrzębska (kl. 8) i Katarzyna Marszał (kl. 6). Pierwsza z naszych pań do półfinału, w którym uległa 0:3 reprezentującej USA Mingyu Zu, weszła z jednym zwycięstwem i jedną grupową porażką. Będąca drużynową mistrzynią paraolimpijską Marszał z kolei trzecie miejsce w turnieju rozgrywanym bez podziału na grupy (startowało pięć pań) przypieczętowała grupowymi zwycięstwami nad Niemką Stephanie Grebe (3:1) i pochodzącą z Makau Oi Man Lam (3:0). Pojedynki z Ukrainką Maryną Lytowczenko i Rosjanką Maliak Aliewą zakończyły się porażką Polki 1:3.

Na 1/4 finału z chińskim turniejem pożegnało się trzech naszych zawodników. Rywalizujący w klasie 7. Maksym Chudzicki nie sprostał w ćwierćfinale Ukraińcowi Michajłowi Popowowi, któremu uległ 1:3 w setach. Takim samym stosunkiem zakończyło się także spotkanie mającego rundę wcześniej wolny los Piotra Grudnia (kl. 8) z rodakiem Popowa, Maksymem Nikolenko. W 1/8 finału w tej samej kategorii po przegranej 0:3 z reprezentującym Izrael Zeevem Glickmanem odpadł z zawodów Marcin Skrzynecki. Los Grudnia i Chudzickiego podzielił również Marek Chybiński (kl.11), któremu prawo walki o medale utorowała porażka 1:3 z Japończykiem Koya Kato. Przez fazę grupową nie zdołali z kolei przebrnąć Igor Misztal (kl. 10) i Damian Fira (kl. 11).

Złoto i dwa brązy polskich drużyn

Trzy medale padły z kolei łupem biało-czerwonych w zmaganiach drużynowych. Po najcenniejszy kruszec sięgnęli w klasie 2. Rafał Czuper wraz z Tomaszem Jakimczukiem. Zwycięstwo w turnieju, do którego przystąpiły łącznie trzy pary, dały Polakom zwycięstwa po 2:0 nad chińsko-tajskim duetem Sheng Wang/Natthawut Thinathet oraz reprezentującym Makau Cheng Lao Chu grającym z Japończykiem Mitsuhiro Matsuo.

Ze złotem w grze indywidualnej oraz brązem w drużynie opuszcza Pekin Rafał Lis, któremu w zmaganiach klasy 5. towarzyszył Rosjanin Grigorij Isakow. Polsko-rosyjski duet grupową fazę rozgrywek z dwoma zwycięstwami po 2:0 i porażką w takim samym stosunku zakończył na drugiej pozycji. W półfinale Lisowi i Isakowowi przyszło zmierzyć się z chińskim trio w składzie Ningning Cao/Dashun Zhan/Fu Liu, któremu byli w stanie urwać jednego seta. Również niekorzystnym wynikiem 1:2 zakończyło się półfinałowe spotkanie Marcina Skrzyneckiego i Igora Misztala zgłoszonych do turnieju wraz z Czechem Davidem Pulpanem (kl. 10) z Japończykami Nariaki Kakita/Naoya Nagashita. Wcześniej biało-czerwoni odnieśli zwycięstwo i ponieśli porażkę w grupie.

Na piątym miejscu w stawce pięciu zespołów rywalizujących w łączonym turnieju klas 8-9. uplasowały się Dajana Jastrzębska i Katarzyna Marszał. Nasze panie na cztery spotkania wygrały jedno (2:1), w pozostałych nie zdołały ugrać ze swoimi rywalkami seta. Przez grupową fazę rozgrywek klasy 7. nie przebrnęli Maksym Chudzicki wraz z Czechem Kristianem Jelinkiem, którzy zapisali na swoim koncie trzy porażki po 1:2 w setach. Los kolegi podzielili również Damian Fira z Markiem Chybińskim (kl. 11), którzy każde z trzech grupowych spotkań przegrali 0:2.

————

Fot.: Robert Szaj/Polska Fundacja Paraolimpijska.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Zeen Subscribe
A customizable subscription slide-in box to promote your newsletter

I consent to the terms and conditions

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL