Karolina Pęk – tenis stołowy (singiel, kl. 9)

Tenis stołowy: Karolina Pęk i Patryk Chojnowski triumfują we Władysławowie!

Worek medali w indywidualnych rozgrywkach wywalczyła reprezentacja Polski w tenisie stołowym w rozgrywanym przed własną publicznością turnieju ITTF Fa20 Para Polish Open we Władysławowie. W mocno obsadzonych zawodach po najwyższe sportowe laury sięgali Karolina Pęk (kl. 9) oraz Patryk Chojnowski (kl. 10).

World Tour z udziałem najlepszych tenisistów stołowych powrócił nad Wisłę po dziesięcioletniej przerwie. W trakcie trzech dni sportowej rywalizacji za pingpongowym stołem stanęło ponad dwustu tenisistów z niepełnosprawnością fizyczną oraz intelektualną z 34 krajów. W składzie polskiej reprezentacji znalazło się blisko 30 zawodników. Obecność wielkich gwiazd, medalistów mistrzostw świata i Europy oraz igrzysk paraolimpijskich, gwarantuje rozgrywki na najwyższym poziomie. Pierwsza część turnieju upłynęła pod znakiem indywidualnych rozgrywek, w których biało-czerwoni wielokrotnie odgrywali pierwszoplanowe role.

Wielkie nadzieje wiązano z występem Patryka Chojnowskiego, który pod nieobecność Natalii Partyki przejął pałeczkę kapitana w biało-czerwonym zespole. 29-latek, jak na mistrza i wicemistrza paraolimpijskiego przystało, nie zawiódł oczekiwań kibiców i zgodnie z przewidywaniami w indywidualnym turnieju klasy 10. zgarnął złoty medal, pokonując w finale po tie-breaku Ivana Karabeca z Czech.

Drugie do kolekcji złoto dołożyła od siebie Karolina Pęk, która wygrała zmagania w klasie 9. z kompletem trzech zwycięstw, tracąc przy tym dwa sety. Do walki o medale przystąpiły w tej kategorii cztery panie, dlatego indywidualne rozgrywki przeprowadzono systemem każdy z każdym. Trzecią lokatę ze zwycięstwem oraz dwiema porażkami na koncie zajęła Małgorzata Jankowska. Z takim samym bilansem rozgrywki w klasie 1. zakończyła Dorota Bucław, naprzeciw której stanęły trzy zawodniczki.

Świetny występ przed własną publicznością zanotował Maksym Chudzicki, który w zmaganiach klasy 7. dotarł aż do finału. W najważniejszym pojedynku piatkowego dnia uległ ostatecznie 1:3 Hiszpanowi Jordi Moralesowi, zdobywając tym samym srebro. Zadowolony ze swojej postawy za pingpongowym stołem może być także Michał Deigsler, który po półfinałowej porażce ze swoim kolegą z reprezentacji stanął na najniższym stopniu.

Srebrny krążek zawisł również na szyi Rafała Czupera (kl. 2), który w wielkim finale spotkał się z dobrze mu znanym rywalem, Francuzem Fabienem Lamiraultem. Zawodnik Trójkolorowych, od kilku lat sięgający po najwyższe sportowe trofea, pozwolił naszemu paraolimpijskiemu wicemistrzowi ugrać jednego seta. Wcześniej, w 1/4 finału los skrzyżował drogi Lamiraulta z Tomaszem Jakimczukiem, który starcie z bardziej utytułowanym przeciwnikiem przegrał w trzech partiach.

Na najniższym stopniu podium w rozgrywkach klasy 4. wylądował Krzysztof Żyłka. Jego pogromcą (0:3) w pojedynku o finał okazał się Nesim Turan z Turcji. Zawodnik ten wcześniej pokrzyżował medalowe szyki Rafała Lisa, z którym rozprawił się w ćwierćfinale po ciężkim pięciosetowym boju.

Z brązowego krążka cieszyła się też Katarzyna Marszał, która w półfinale klasy 6. nie sprostała Brtytyjce Felicity Lucy Picard. Za jej przykładem podążyli w kategorii 11. Marek Chybiński oraz Krystyna Łysiak. Ich pogromcami w półfinale po trzysetowym starciu okazali się kolejno Węgier Peter Palos oraz Rosjanka Jelena Prokofiewa, późniejsi triumfatorzy całego turnieju.

Czwórkę naszych panów dzielił zaledwie jeden krok od strefy medalowej. W ćwierćfinale z turniejem singla pożegnali się w klasie 8. Marcin Skrzynecki (2:3 z Francuzem Markiem Phillipe Ledoux) oraz Piotr Grudzień (1:3 z Brytyjczykiem Aaronem Mc Kibbinem). Rundę wcześniej indywidualne rozgrywki zakończył Mariusz Olczak (0:3 z Richardem Csejteyem ze Słowacji). W klasie 3. na lokatach 5-8. znaleźli się z kolei Mariusz Czerwiński (0:3 z Thomasem Bruchle z Niemiec) i Maciej Nalepka (2:3 z Niemcem Janem Guertlerem).

Pozostali nasi tenisiści nie zdołali wywalczyć awansu do fazy pucharowej. Na grupowych rozgrywkach swój start w zawodach zakończyli Daniel Staszak (kl. 5), Sławomir Brak (kl. 6), Rafał Kraft (kl. 6), Wojciech Wlazło (kl. 7), Dajana Jastrzębska (kl. 8), Paweł Konstantyn (kl. 9), Paweł Jabłoński (kl. 9), Robert Cwenar (kl. 9), Igor Misztal (kl. 10), Dorota Nowacka (kl. 11) oraz Damian Fira (kl. 11).