Tenis stołowy: Natalia Partyka i Patryk Chojnowski mistrzami Europy!

Osiem medali w grze pojedynczej – dwa złote, cztery srebrne i dwa brązowe – wywalczyli biało-czerwoni w odbywających się w Słowenii mistrzostwach Europy w tenisie stołowym. Mistrzami Starego Kontynentu w klasie 10. zostali Natalia Partyka i Patryk Chojnowski.

[responsivevoice_button voice=”Polish Female” buttontext=”Dla osób niedowidzących: Czytaj ten artykuł”]

W słoweńskiej miejscowości Lasko honorów Polski broni licząca 22 zawodników ekipa. Najwięcej powodów do radości dostarczyli kibicom Natalia Partyka i Patryk Chojnowski. Dwójka ta, na co dzień zbierająca medalowe plony w klasie 10., w grze pojedynczej pewnie sięgnęła po tytuły mistrzów Europy. Nasza pięciokrotna mistrzyni paraolimpijska przez poszczególne etapy turnieju przebrnęła bez straty seta, a w finale rozbiła 3:0 reprezentującą Danię Sophię Amandę Walloe. Kilka godzin później w ślady starszej o rok koleżanki poszedł Patryk Chojnowski. 27-latkowi, mającemu w swoim dorobku złoto i srebro igrzysk paraolimpijskich w indywidualnych zmaganiach, rywale zdołali „wyrwać” zaledwie jednego seta. W najważniejszym meczu tej grupy na jego drodze stanął Bułgar Denisław Kodjabaszew, którego pokonał stosunkiem setów 3:0.

Ze srebrnych krążków cieszyć się mogą Dorota Bucław (kl. 1-2), Katarzyna Marszał (kl. 6), Karolina Pęk (kl. 9) oraz Rafał Czuper (kl. 2). 39-letnia Bucław dwukrotnie musiała uznać wyższość Rosjanki Nadejdy Puszpaszewej, z którą w fazie grupowej przegrała wyraźnie w setach 0:3. W finale nasza zawodniczka postawiła opór reprezentantce Sbornej, pojedynek ten rozstrzygnięty został na korzyść Puszpaszewej w pięciu setach. Pogromczynią Katarzyny Marszał, zarówno w grupie jak i w finale, okazała się rodaczka Puszpaszewej, Raisa Czebanika. Oba spotkania zakończyły się niekorzystnym dla Polki setowym bilansem 2:3. Rafał Czuper natomiast musiał przełknąć gorycz porażki po czterosetowym meczu z Irlandczykiem Colinem Judge i podobnie jak przed dwoma laty zadowolić się drugim miejscem. 19-letnia Karolina Pęk dwukrotnie odchodziła od stołu zwycięska i raz pokonana. W czteroosobowej stawce przełożyło się to na drugą pozycję, tuż za triumfującą Turczynką Neslihan Kavas.

Dwa brązowe krążki dorzucili do dorobku biało-czerwonych Krystyna Łysiak (kl. 11) i Rafał Lis (kl. 4). Łysiak w półfinale uległa w setach 0:3 Rosjance Jelenie Prokofiewej. Takim samym wynikiem zakończył się również pojedynek Lisa z pochodzacym z Turcji Abdullahem Ozturkiem, który rundę wcześniej odesłał z kwitkiem Krzysztofa Żyłkę.

Na ćwierćfinale udział w turnieju zakończyli także Maciej Nalepka (kl. 3), Marcin Skrzynecki, Piotr Grudzień (obaj kl. 8), Dorota Nowacka i Marek Chybiński (oboje kl. 11). Rundę wcześniej z rywalizacji odpadli natomiast Tomasz Jakimczuk (kl. 2) i Igor Misztal (kl. 10). Po fazie grupowej gry pojedynczej odpadli Mariusz Czerwiński (kl. 3), Michał DeigslerMaksym Chudzicki (obaj kl. 7), Paweł JabłońskiPaweł Konstantyn (obaj kl. 9) oraz Damian Fira (kl. 11).

Od dziś biało-czerwoni walczą o medale w turniejach drużynowych. Przed szansą powiększenia ośmioelementowego dorobku stanęło dziesięć par, za które już teraz mocno trzymamy kciuki.

————

Fot.: Robert Szaj/Polska Fundacja Paraolimpijska.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL