Fot. Robert Szaj/Polska Fundacja Paraolimpijska

Tenis stołowy: Polska wygrywa medalową klasyfikację mistrzostw Europy!

Polski tenis stołowy najsilniejszy na Starym Kontynencie! Z zakończonych w szwedzkim Helsingborgu mistrzostw Europy biało-czerwona reprezentacja przywiezie do kraju osiemnaście krążków: po pięć złotych i srebrnych oraz osiem brązowych. Dorobek ten pozwolił im zachować pierwszą lokatę w medalowej klasyfikacji zawodów.

W indywidualnych rozgrywkach biało-czerwoni wywalczyli za pingpongowym stołem dziesięć krążków: trzy złote, trzy srebrne oraz cztery brązowe, dzięki czemu wysforowali się na prowadzenie w medalowej klasyfikacji mistrzostw Starego Kontynentu. Po najcenniejszy kruszec w swoich klasach niepełnosprawności sięgnęli Dorota Bucław (kl. 1), a także Natalia Partyka i Patryk Chojnowski (oboje kl. 10). Dwójka ta obroniła wywalczone dwa lata temu zwycięskie tytuły. Wicemistrzowskie tytuły powędrowały do rąk Rafała Czupera (kl. 2), Dajany Jastrzębskiej (kl. 8) i Karoliny Pęk (kl. 9). Imponujący dorobek uzupełniły brązy zdobyte przez Rafała Lisa, Krzysztofa Żyłki (obaj. kl. 4), Piotra Grudnia (kl. 8) oraz Igora Misztala (kl. 10). Turnieje drużynowe, pod znakiem których upłynęła druga część zawodów, stanowiły doskonałą okazję do powiększenia tego imponującego dorobku.

Dwa najcenniejsze krążki w drużynowych potyczkach przypadły w udziale polskim reprezentantom. Pierwszy z nich zdobyli Patryk Chojnowski wraz z Igorem Misztalem, którzy w półfinale rozgrywek klasy 10. potrzebowali dwóch odsłon na rozprawienie się z Czarnogórcami, Filipem Radoviciem i Luką Bakiciem, by następnie po ciężkiej trzyserowej przeprawie z Francuzami Mateo Boheasem i Gillesem de la Bourdonnaye móc wznieść ku górze dłonie w geście zwycięstwa.

Znakomitą dyspozycję prezentowały w sobotę również grające w łączonych zmaganiach klas 6-8. Katarzyna Marszał oraz Dajana Jastrzębska. W meczu otwierającym im drogę do złota biało-czerwone rozbiły do zera w setach rosyjskie tenisistki Raisę Czebanikę i Elenę Litwinienko. Finał na swoją korzyść biało-czerwone rozstrzygnęły na swoją korzyść w trzech partiach, pokonując w nim zawodniczki zza Odry Stephanie Grebe i Juliane Wolf.

O srebrny kruszec swoją medalową kolekcję powiększyły startujące w kl. 9-10. Karolina Pęk wraz z Natalią Partyką. Choć Polkom nie brakowało za stołem ambicji i woli walki, to nie zdołały przebić się przez turecką ścianę postawioną przez Umran Ertis i Merve Demir. Drugą lokatę na mistrzostwach zajmują również Krzysztof Żyłka z Rafałem Lisem, którzy podobnie jak nasze panie w swoim ostatnim meczu ulegli w dwóch setach Abdullah Ozturk i Nesomowi Turanowi.

Na najniższym stopniu podium stanęli Piotr Grudzień oraz Marcin Skrzynecki, którzy w półfinale rozgrywek klasy 8. nie podołali Ukraińcom, Wiktorowi Diduchowi i Iwanowi Majowi. W dwóch setach przegrali także swój mecz o wielki finał klas 1-2. Tomasz Jakimczuk z Rafałem Czuperem. Pogromcami tej dwójki okazali się serbscy gracze, Goran Perlić i Boris Stoiljković. Wc piątek brązowe medale po porażkach w 1/2 finału zagwarantowali sobie Michał Deigsler i Maksym Chudzicki (kl. 7), Marek Chybiński i Damian Fira (kl. 11). Czwartą lokatę w stawce pięciu ekip zajęły z kolei Krystyna Łysiak i Dorota Nowacka, które w rozgrywkach klasy 11. poniosły porażkę 0:2 z Rosjankami Anżeliką Kosaczewą i Marią Gałkiną.

Polscy medaliści:

Złoto (5):

Patryk Chojnowski – indywidualnie kl. 10.
Natalia Partyka – indywidualnie kl. 10.
Dorota Bucław – indywidualnie kl. 1.
Dajana Jastrzębska, Katarzyna Marszał – drużynowo, kl. 6-8.
Patryk Chojnowski, Igor Misztal – drużynowo, kl. 10.

Srebro (5):

Karolina Pęk – indywidualnie kl. 9.
Rafał Czuper – indywidualnie kl. 2.
Dajana Jastrzębska – indywidualnie kl. 8.
Krzysztof Żyłka, Rafał Lis – drużynowo, kl. 4.
Natalia Partyka, Karolina Pęk – drużynowo, kl. 9-10.

Brąz (8):

Krzysztof Żyłka – indywidualnie kl. 4.
Rafał Lis – indywidualnie kl. 4.
Piotr Grudzień – indywidualnie kl. 8.
Igor Misztal – indywidualnie kl. 10.
Rafał Czuper, Tomasz Jakimczuk – drużynowo kl. 1-2.
Michał Deigsler, Maksym Chudzicki – drużynowo kl. 7.
Piotr Grudzień, Marcin Skrzynecki – drużynowo kl. 8.
Marek Chybiński, Damian Fira – drużynowo kl. 11.

————

Fot.: Robert Szaj/Polska Fundacja Paraolimpijska.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL