Fot. Robert Kwiatek/ Polska Fundacja Paraolimpijska

Tokio 2020: Lanzer tuż za podium, Tomczyk na ósmym miejscu

Grzegorz Lanzer został czwartym sztangistą igrzysk paraolimpijskich w limicie wagowym do 65 kg. Na ósmej lokacie rywalizację w kategorii do 59 kg ukończył Mariusz Tomczyk.

Grzegorz Lanzer ma 35 lat i największe w karierze sukcesy odnosi w kategorii do 65 kg. W igrzyskach paraolimpijskich startuje po raz drugi. Pięć lat temu w Rio de Janeiro uplasował się na ósmej lokacie. Jest dwukrotnym medalistą mistrzostw Europy. W 2013 roku w Aleksinie (Rosja) sięgnął po brąz, a pięć lat później w Berck-Sur-Mer we Francji cieszył się ze srebra.

W dzisiejszym finale z rezultatem 166 kg sztangista Startu Koszalin sklasyfikowany został tuż za podium. Od brązowego medalu, po który sięgnął Algierczyk Hocine Bettir, dzieliła go prawdziwa przepaść – aż 26 kg. Złoty medal igrzysk paraolimpijskich zgarnął Chińczyk Lei Liu (198 kg), który wycisnął trzy kilogramy więcej od plasującego się na drugim miejscu Irańczyka Amira Jafari Arangeh.

Fot. Robert Kwiatek/ Polska Fundacja Paraolimpijska

Szósty start i ósme miejsce

50-letni Mariusz Tomczyk jest jednym z najbardziej doświadczonych sportowców w polskiej reprezentacji paraolimpijskiej – za sobą ma występy w aż sześciu igrzyskach. Swój największy paraolimpijski sukces na igrzyskach odniósł w 2008 roku w Pekinie, gdzie uplasował się poza podium. Ponadto w Sydney i Atenach był siódmy, w Londynie szósty, a w Rio de Janeiro spalił wszystkie próby i nie został sklasyfikowany.

W paraolimpijskim konkursie w limicie wagowym do 59 kg zawodnik Startu Wrocław uplasował się z wynikiem 161 kg na ósmym miejscu. Gdyby zdołał wycisnąć 166 kg, które zadeklarował w trzeciej próbie, awansowałby wówczas o dwie pozycje. Mistrzem paraolimpijskim został Chińczyk Yongkai Qi, który dźwignął identyczny ciężar co Egipcjanin Sherif Osman (187 kg), stąd też o podziale medali zadecydowała niższa masa ciała zawodników. Trzy kilogramy mniej na wagę brązu igrzysk uzyskał reprezentujący Salwador Herbert Aceituno.

Fot. Robert Kwiatek/ Polska Fundacja Paraolimpijska

————

Paulina Królak/Polska Fundacja Paraolimpijska
Fot. Robert Kwiatek/ Polska Fundacja Paraolimpijska

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Zeen Subscribe
A customizable subscription slide-in box to promote your newsletter

I consent to the terms and conditions

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL