Fot. Bartek Syta/Polska Fundacja Paraolimpijska

Tokio 2020: Polscy kajakarze powalczą w półfinałach o medalowe wyścigi

Na torze regatowym Sea Forest Waterway do walki o paraolimpijskie trofea dziś oficjalnie włączyli się kajakarze. W porannych eliminacjach zaprezentowało się troje biało-czerwonych. Cała trójka o medalowe wyścigi zawalczy w półfinałach.

Kajakarstwo w wydaniu paraolimpijskim swój formalny debiut zanotowało podczas igrzysk w 2016 roku w Rio de Janeiro, gdzie wręczono łącznie sześć kompletów krążków. W Tokio na dystansie 200 metrów rozegranych zostanie dziewięć paraolimpijskich finałów – konkurencje kajakowe KL (po trzy wśród mężczyzn i kobiet) rozszerzono bowiem o trzy wyścigi kanadyjek VL (dwa męskie i jeden kobiecy).

Dziś przed południem na torze Sea Forest Waterway przeprowadzono eliminacje we wszystkich konkurencjach. Bezpośredni awans do finałów uzyskali tylko zwycięzcy poszczególnych serii. Pozostali swoich szans zmuszeni będą poszukać w półfinałach.

O finał w kategorii KL3 otarła się Katarzyna Kozikowska. Złota i dwukrotna brązowa medalistka mistrzostw Europy w swoim biegu eliminacyjnym na metę wpadła jako druga, uzyskując rezultat 53,019 s. Pierwsze miejsce kajakarka Startu Wrocław przegrała o 0,785 s z Francuzką Nelią Barbosą. W sobotę Kozikowską czeka półfinał, awans do wyścigu medalowego w jej przypadku powinien stanowić formalność.

W sobotnich półfinałach mocno trzeba będzie ściskać też kciuki za Kamilę Kubas, która pięć lat temu w grupie KL1 popłynęła po paraolimpijski brąz. Można przypuszczać, że również w Tokio Polka miałaby duże szanse, aby zakręcić się wokół podium, gdyby podczas mistrzostw świata w 2018 roku w mocno kontrowersyjnych okolicznościach nie została przeniesiona do wyższej, a tym samym silniejszej kategorii KL2. Do mety 38-latka dotarła z czasem 1:01,397 min i w swojej serii zajęła piątą lokatę.

Jutro z kolei o męski finał KL3 powalczy Mateusz Surwiło. Klubowy kolega Kamili Kubas (oboje trenują w Starcie Zielona Góra) na finisz wpadł z czasem 43,373 s, co w jego biegu ostatecznie zaowocowało czwartą pozycją.

————

Polska Fundacja Paraolimpijska
Fot. Bartek Syta/Polska Fundacja Paraolimpijska

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL