Fot. Adam Nurkiewicz/Polska Fundacja Paraolimpijska

Tokio 2020: Babska na dziesiątym miejscu w paraolimpijskim debiucie w strzelectwie

Debiutująca w igrzyskach paraolimpijskich Emilia Babska nie zdołała awansować do strzeleckiego finału karabinka pneumatycznego stojąc (R2). W kwalifikacjach tej konkurencji nasza reprezentantka uplasowała się na dziesiątej lokacie.

Emilia Babska ma 21 lat. Jest dobrze rokującą zawodniczką. W 2016 roku dołączyła do sekcji strzeleckiej CWKS Legii Warszawa, by zaledwie dwa lata później cieszyć się z pierwszych w karierze tytułów mistrzyni Polski. Strzelectwu podporządkowała całe swoje życie, które aktualnie dzieli między studia, treningi oraz wyjazdy na krajowe i zagraniczne zawody. Kiedy kolekcja zdobytych przez nią medali zaczęła się powiększać, a poczyniony przez nią progres stawał się coraz bardziej widoczny, ona sama coraz odważniej zaczęła marzyć o występie na igrzyskach paraolimpijskich w Tokio. W październiku 2019 roku podczas mistrzostw świata w Sydney dopięła swego i zgarnęła upragnioną przepustkę.

Dwa miesiące przed igrzyskami Babska uczestniczyła w Pucharze Świata w Limie, podczas którego osiągnęła dotychczas swój największy międzynarodowy sukces. W finale karabinka pneumatycznego stojąc (R2) zdobyła brąz. Zabrakło doświadczenia, opanowania oraz odrobiny szczęścia, aby na podium zająć wówczas wyższe miejsce. Konkurencja ta oficjalnie zainaugurowała indywidualne starty Polki w Tokio. Nasza reprezentantka nie zdołała wywalczyć awansu do paraolimpijskiego finału. W kwalifikacjach wystrzelała 616,9 pkt., co było dziesiątym wynikiem. Do ostatniego premiowanego awansem ósmego miejsca zabrakło 4,6 pkt.

Po złoto igrzysk paraolimpijskich sięgnęła Hinduska Avani Lekhara, która z dorobkiem 249,6 pkt. wyrównała w tej konkurencji rekord świata. Jej przewaga nad drugą w klasyfikacji Chinką Cuiping Zhang, z którą do końca toczyła zacięty bój o zwycięstwo, wyniosła zaledwie 0,7 pkt. Trzecie miejsce i brązowy medal zdobyła Ukrainka Irina Szczetnik.

————

Paulina Królak/Polska Fundacja Paraolimpijska
Fot. Adam Nurkiewicz/Polska Fundacja Paraolimpijska

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Zeen Subscribe
A customizable subscription slide-in box to promote your newsletter

I consent to the terms and conditions

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL