Trzy medale polskich pływaków na Pucharze Świata w Berlinie

Trzy medale, po jednym z każdego koloru, przywieźli polscy pływacy z trwającego w Berlinie w dniach 17-21 czerwca Pucharu Świata. Zwycięstwo w swojej popisowej specjalności (400 metrów dow.) odniosła Oliwia Jabłońska, a Zuzanna Boruszewska dołożyła dwa krążki w rywalizacji młodzieżowców.

Tegoroczna 35. edycja międzynarodowych mistrzostw Niemiec będących stałym punktem w kalendarzu prestiżowego cyklu World Series przyciągnęła do Europasportpark Schwimm-und Sprunghalle około 340 pływaków z 48 krajów, w tym 17 z Polski. Dla części sportowców impreza ta stanowiła doskonałą okazję do przetestowania swojej dyspozycji przed nadchodzącymi igrzyskami paraolimpijskimi w Tokio (24 sierpnia – 5 września), a dla pozostałych okazała się ona ostatnim dzwonkiem na wypełnienie wyśrubowanych minimów.

Spokojna o stan przygotowań do trzecich w karierze igrzysk może być Oliwia Jabłońska (S10), która w swojej koronnej konkurencji, 400 metrów stylem dowolnym, w stolicy Japonii celować będzie w paraolimpijskie mistrzostwo. Nasza reprezentantka w Berlinie spisała się znakomicie, uzyskując najlepszy rezultat spośród wszystkich startujących zawodniczek – 4:33,50 min, co przeliczone zostało na 886 pkt. Wyścig ten stanowił udany rewanż na Biance Pap, która w bezpośredniej konfrontacji podczas majowych mistrzostw Europy na Maderze sięgnęła w tej specjalności po złoto. 21-letnia Węgierka zameldowała się na finiszu 2,48 s po Polce, za co otrzymała 862 „oczka”. Na najniższym stopniu podium stanęła niewidoma Holenderka Liesette Bruinsma (S11), której przepłynięcie ośmiu długości basenu zajęło 5:13,80 min (855 pkt.).

24-letnia Jabłońska wywalczyła również kwalifikację do głównego finału 100 metrów stylem motylkowym, który przed laty przyniósł jej srebro (2012) oraz brąz (2016) igrzysk paraolimpijskich. Polka zanotowała na finiszu wynik 1:10,46 min (695 pkt.), co wystarczyło do czwartej lokaty. Triumf w tej specjalności odniosła Shokhsanamkhon Toshpulatova (S13) z Uzbekistanu, której przepłynięcie całego dystansu zajęło 1:06,30 min (826 pkt.). Na drugim miejscu z rezultatem 1:09,14 min (737 pkt.) uplasowała się Hiszpanka Sarai Gascon (S9), a na trzecim jej rodaczka i zarazem rywalka Jabłońskiej z S10, Isabel Hernandez Santos, wyprzedzając Polkę o 0,31 s i 9 punktów.

Do rozgrywanych w godzinach popołudniowych finałów A zdołali przebić się również Alan Ogorzałek (S10), który był ostatecznie siódmy w wyścigu na 400 metrów kraulem, a także Michał Golus (S8), który zmagania na 50 metrów delfinem zakończył na dziewiątej pozycji. Wiele wskazuje na to, że dwójka ta wystąpi również w Tokio, gdzie w swoich kategoriach rywalizować będą z najlepszymi o jak najwyższe lokaty. Pewny wyjazdu na igrzyska od wielu miesięcy jest za to Jacek Czech (S2), który na 200 metrów stylem dowolnym urwał kolejnych siedem sekund ze swojego rekordu Polski, uzyskując 4:40,31 min.

Na wyróżnienie zasługuje świetna postawa Zuzanny Boruszewskiej (S9), która coraz odważniej puka do drzwi światowej czołówki. Ta niespełna 16-letnia zawodniczka do złota zdobytego przez Oliwię Jabłońską dołożyła srebrny i brązowy krążek w klasyfikacji młodzieżowców. W zmaganiach na dystansie 50 metrów techniką klasyczną nasza utalentowana pływaczka zmuszona była uznać wyższość Evelin Szaras z Węgier, zaś na 200 metrów stylem zmiennym została pokonana przez Belgijkę Tatyanę Lebrun oraz Hiszpankę Nahię Zudaire Borrezo.

————

Screen: IDM Schwimmen

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Zeen Subscribe
A customizable subscription slide-in box to promote your newsletter

I consent to the terms and conditions

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL