Screen: IPC/YouTube

Ukraińscy paraolimpijczycy sprzedają medale, aby w czasie wojny wesprzeć swoją armię

Ukraińscy sportowcy w pogrążonej w wojnie ojczyźnie aktywnie działają na rzecz sił zbrojnych swojego kraju. Przekazują na licytacje swoje medale, aby zebrać środki na potrzeby ukraińskiej armii. Wsparcie w takiej formie w ostatnim czasie okazali paraolimpijscy mistrzowie z Tokio: pływak Jewgienij Bogodajko oraz kajakarz Serhij Jemielianow.

Brutalna rosyjska napaść na Ukrainę trwa od pięciu tygodni. Wojska agresora bezlitośnie niszczą wszystko, co napotkają na swojej drodze, zamieniając życie milionów obywateli w piekło. W heroicznej walce o wolność i niepodległość kraju ludzie tracą życie, zdrowie, domy wraz z całym dorobkiem. Nikt nie wie, co przyniesie jutro, a lista aktualnych potrzeb wydaje się nie mieć końca. Pomoc dla mieszkańców płynie szerokim strumieniem z wielu źródeł. Do akcji ratowania ojczyzny przyłączają się również ukraińscy sportowcy, wśród nich także paraolimpijczycy, którzy sprzedają swoje trofea, aby za pozyskane środki pieniężne wzmocnić wojsko.

W gronie sportowców, którzy zaoferowali wsparcie dla swojej armii, znalazł się Jewgienij Bogodajko. 27-latek jest jednym z najbardziej utytułowanych ukraińskich pływaków. Trzykrotnie uczestniczył w igrzyskach paraolimpijskich (2012, 2016, 2021), z których łącznie przywiózł 15 krążków: 7 złotych, 5 srebrnych i 3 brązowe. W Tokio zwyciężył na dystansie 100 metrów stylem klasycznym i był trzeci na 50 metrów kraulem. Na licytację postanowił przekazać wywalczone w stolicy Japonii złoto. Bogodajko pochodzi z Połtawy, gdzie na co dzień pomaga miejscowej obronie terytorialnej. Wraz z innymi wolontariuszami zbiera pomoc humanitarną, leki, produkty z długim terminem przydatności i wysyła je do lokalnych punktów kontrolnych.

Kilka dni wcześniej za pośrednictwem kanałów społecznościowych o wystawieniu na sprzedaż złotego medalu z igrzysk w Tokio informował kajakarz Serhij Jemielianow, który w swoim imponującym portfolio posiada dwa tytuły mistrza paraolimpijskiego (2016, 2021). 28-letni sportowiec z Krzemieńczuka od kilku sezonów nie schodzi z najwyższego stopnia podium najważniejszych międzynarodowych imprez. Jest m.in. zdobywcą czterech z rzędu tytułów mistrza świata (2017, 2018, 2019, 2021), a podczas czempionatu w 2016 roku sięgnął po srebro.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL