Fot. fanpage Julii Chmielewskiej

Warszawa nagrodziła swoich mistrzów! Julia Chmielewska najlepszym sportowcem 2023 roku

W piątek w Arenie Ursynów już po raz 24. odbyła się Gala Mistrzów Sportu Warszawy, podczas której podsumowano obfitujący w medale i rekordowe wyniki 2023 rok. Tytuł najlepszego sportowca z niepełnosprawnością przyznano niesłyszącej pływaczce Julii Chmielewskiej, która podczas ostatnich mistrzostw świata w Buenos Aires wywalczyła aż dziewięć medali.

Podczas XXIII edycji Plebiscytu decyzją internautów oraz kapituły konkursowej indywidualne wyróżnienia przyznano w następujących kategoriach: „Najlepszy Sportowiec Roku”, „Najlepszy Sportowiec Niepełnosprawny Roku”, „Trener Roku”, „Najpopularniejszy Sportowiec Roku”, „Sportowa Osobowość Roku” oraz „Woda bez Barier”. Po trudnych i burzliwych naradach statuetka dla najlepszego niepełnosprawnego sportowca ze stolicy powędrowała do utytułowanej niesłyszącej pływaczki Julii Chmielewskiej. Stawkę na podium uzupełnili lekkoatletka z trisomią 21 Magdalena Dąbrowska oraz specjalizujący się szabli na wózkach Adrian Castro.

Julia Chmielewska od wielu lat stanowi solidny fundament kadry narodowej niesłyszących w pływaniu. 21-latka jest multimedalistką największych międzynarodowych imprez: mistrzostw świata i Europy, a także igrzysk. Najważniejszą imprezą poprzedniego roku okazały się mistrzostwa świata w Buenos Aires. Polska reprezentacja po raz kolejny potwierdziła swoją przynależność do czołówki i z dorobkiem 21 medali zajęła w klasyfikacji generalnej piąte miejsce. Ogromny udział w tym sukcesie miała Julia, która z czempionatu przywiozła aż dziewięć krążków: pięć zdobytych indywidualnie (w tym złoty w koronnej specjalności 200 metrów stylem klasycznym) oraz cztery w wyścigach sztafetowych.

Specjalną nagrodę w kategorii „Woda bez Barier”, której fundatorem są Warszawskie Wodociągi, odebrali Chmielewskiej koledzy „po fachu” – dobrze rokujący na przyszłość Wiktor Wojciechowski, który w swojej kolekcji ma pierwsze medale mistrzostw świata oraz młodzieżowych igrzysk Głuchych, a także poruszający się na wózku Kamil Otowski, który jako aktualny (podwójny) mistrz świata podczas igrzysk w Paryżu powalczy o tytuł mistrza paraolimpijskiego.

 

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL