Screen: worldrowing.com

Wioślarstwo: Dwa medale Polaków w Gavirate. Kailing bez kwalifikacji na igrzyska

W Gavirate zakończyły się międzynarodowe regaty wioślarskie, podczas których rozdane zostały ostatnie bilety na tegoroczne igrzyska paraolimpijskie. W stolicy Japonii nie zobaczymy Jarosława Kailinga, który w finale jedynek zajął czwarte miejsce. Z Włoch biało-czerwoni wracają ostatecznie z dwoma krążkami. Po złoto na jedynce popłynęła Jolanta Majka, dokładając do zwycięstwa srebro wywalczone w dwójce mieszanej wraz z Michałem Gadowskim.

W regatach kwalifikacyjnych do igrzysk paraolimpijskich wystartował na jedynce Jarosław Kailing, który podczas mistrzostw świata w Linzu w 2019 roku był o krok od wywalczenia wymarzonej przepustki. 57-latek w konkurencji PR1 M1x zajął wówczas ósmą lokatę, pierwszą niedającą biletu do stolicy Japonii. W rozgrywanych we włoskim Gavirate zawodach ostatniej szansy awans na igrzyska dawało tylko zwycięstwo. Polski skiffista w sześcioosobowym finale dopłynął do mety dopiero na czwartej pozycji, uzyskując 10:40,66 min. Do najszybszego na dystansie 2000 metrów Niemca Marcusa Klempa (9:47,15 min) nasz reprezentant stracił 53,51 s. Przed Kailingiem uplasowali się również Włoch Massimo Spolon oraz Węgier Zsolt Peto.

W międzynarodowych regatach wioślarskich, które gościło włoskie Gavirate, poza Kailingiem zaprezentowało się jeszcze troje biało-czerwonych. W dwójkach mieszanych PR2 Mix2x pewni paraolimpijskiego występu w Tokio Jolanta Majka oraz Michał Gadowski zdobyli z czasem 8:18,92 min srebrny medal. Nasz eksportowy duet przegrał pierwsze miejsce różnicą 2,77 s z holenderską parą Esther van der Loos/Korne de Koning, zaś trzecich w stawce Francuzów płynących w składzie Perle Bouge/Christophe Lavigne pokonali o 4,65 s.

Złoto w konkurencji jedynek PR2 W1x dołożyła Jolanta Majka, której przepłynięcie dystansu 2000 metrów zajęło 10:03,62 min. Tuż za Polką ze stratą 6,82 s finiszowała Ukrainka Anna Aisanowa. Trzecia z ponadminutową stratą do zwyciężczyni była Sejeong Kim z Korei Południowej. Wśród panów w PR2 M1x na piątej pozycji znalazł się Michał Gadowski, osiągając na „kresce” taki sam rezultat (9:06,08 min) jak plasujący się oczko wyżej Włoch Alberto Quagliato. Triumfował Holender de Koning (8:20,17 min) przed zawodnikami gospodarzy Gianfilippo Mirabile oraz Daniele Stefanoni. W PR1 M1x Michał Breczko w finale A miał szósty wynik, a w swoim kolejnym starcie był trzeci w finale B.