Wioślarstwo: Majka i Gadowski z paraolimpijską kwalifikacją do Tokio i awansem do finału mistrzostw świata

W austriackim Linzu trwają mistrzostwa świata w wioślarstwie, których stawką są bilety na przyszłoroczne igrzyska w Tokio. Pewna występu w stolicy Japonii jest dwójka mieszana Jolanta Majka i Michał Gadowski, kwalifikując się dziś przed południem do sobotniego finału.

Wioślarskie mistrzostwa świata inaugurują proces kwalifikacyjny do przyszłorocznych igrzysk. Na torze regatowym w Linzu zrobiło się więc naprawdę tłoczno. Przy okazji ustanowiony został nowy rekord, jeśli chodzi o liczbę zarejestrowanych zgłoszeń. Zawody, które trwają od 25 sierpnia do 1 września, przyciągnęły blisko 1200 zawodników z 80 krajów. I co warte podkreślenia, bo większość zapewne nie zdaje sobie sprawy z faktu, że wioślarstwo to jedna z nielicznych sportowych dyscyplin, w których najważniejsze międzynarodowe imprezy z udziałem olimpijczyków i paraolimpijczyków odbywają się w tym samym miejscu oraz czasie.

Paraolimpijski program przyszłorocznych igrzysk napięty jest do granic możliwości. Mnogość dyscyplin i konkurencji stwarza szerokie pole do popisu polskim kibicom, którzy z coraz większym entuzjazmem śledzą poczynania swoich rodaków. Dla wioślarzy będą to drugie w historii igrzyska na dystansie 2000 metrów. Z myślą o tej grupie organizatorzy przygotowali komplety medali w czterech konkurencjach: jedynkach mężczyzn (PR1 M1x) i kobiet (PR1 W1x), dwójkach mieszanych (PR2 Mix2x) oraz czwórkach ze sternikiem (PR3 Mix4+). W każdej konkurencji dopuszcza się start nie więcej niż jednej łodzi z danego kraju. W Linzu organizatorzy wręczą większość paszportów do Tokio, które – podobnie jak w przypadku kajaków – nie są imienne. W przypadku indywidualnych konkurencji bilety do Japonii otrzyma najlepsza siódemka. W zmaganiach dwójek oraz czwórek natomiast do zgarnięcia będzie po osiem kompletów przepustek.

Powołania na mistrzostwa otrzymało łącznie ośmioro zawodników kadry paraolimpijskiej. Poza skiffistą Jarosławem Kailingiem w gronie tym nie mogło zabraknąć naszej etatowej dwójki mieszanej (PR2 Mix2) Jolanty Majki i Michała Gadowskiego oraz czwórki ze sternikiem (PR3 Mix4+) reprezentowanej przez Patrycję Kapłon, Roberta Niesyczyńskiego, Daniela Bojarka, Magdalenę Maxelon oraz Arkadiusza Skrzypińskiego (sternik), który do wioseł przechwycony został z handbike’ów.

Biało-czerwoni swoją obecność na wioślarskim torze zaakcentowali już niedzielnego poranka. Jako pierwsi na trasę liczącego 2000 metrów dystansu wypłynęli Jolanta Majka i Michał Gadowski, którzy przed rokiem w Płowdiw sięgnęli w konkurencji dwójek po srebrny kruszec. Biało-czerwoni w swoim biegu finiszowali na drugiej lokacie, zachowując siły i energię na kolejne rundy. Uzyskany przez nich rezultat 8:31,55 min okazał się słabszy o blisko 18 sekund od najszybszych w tej serii Brytyjczyków Laurence Whiteley i Laurena Rowlesa, dając im tym samym bezpośredni awans do dzisiejszego półfinału. Do sobotniego finału A kwalifikację zdobywały po trzy najlepsze duety z obu serii. Biało-czerwoni w swoim wyścigu finiszowali z czasem 8:25,490 min na trzeciej lokacie, ustępując jedynie mistrzom świata Annice van der Meer i Corne de Konnigowi z Holandii oraz Francuzom Perle Bouge i Chistophowi Lavigne.

Do półfinału z repasażu zmuszona była się przebijać nasza czwórka ze sternikiem. Mimo że nasi zawodnicy już w eliminacjach ustanowili w tej konkurencji nowy rekord Polski 7:46,89 min, to wystarczyło to do zajęcia w ich serii dopiero czwartego miejsca. Biało-czerwoni ostatecznie wystąpią w sobotnim finale C, bowiem we wtorkowym repasażu z lepszym o 0,12 s wynikiem i tym razem finiszowali na czwartej lokacie. Pewny awans do rundy stanowiącej przedsionek finału dawały pozycje 1-3.

W środowym repasażu jedynek wystąpił także najstarszy w polskiej ekipie Jarosław Kailing, który na ubiegłorocznym czempionacie globu wywalczył siódmą lokatę. W swoim przedbiegu finiszował z czasem 10:55,00 min na drugiej pozycji, ustępując w nim o 21 sekund Ukraińcowi Romanowi Poljańskiemu. Zawodnika Startu Szczecin zobaczymy w jutrzejszym półfinale, do którego zakwalifikował się z pierwszej lokaty w swojej serii , przecinając metę w 10:21,10 min.

————

Screen: World Rowing.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Zeen Subscribe
A customizable subscription slide-in box to promote your newsletter

I consent to the terms and conditions

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL