Włosi zorganizują zimowe igrzyska w 2026 roku!

Mediolan i Cortina D’Ampezzo zorganizują zimowe igrzyska olimpijskie i paraolimpijskie w 2026 roku. Wyboru gospodarza dokonano podczas trwającej w Lozannie 134. sesji MKOl.

Wstępną organizacją zimowych igrzysk olimpijskich oraz paraolimpijskich w 2026 roku zainteresowanych było siedmiu kandydatów. Brak poparcia ze strony lokalnej społeczności, a także – przy założeniu najbardziej oszczędnego wariantu – wciąż wysokie koszty ich organizacji, sprawiły, że w minionym roku z wyścigu wycofały się cztery miasta: Sion (Szwajcaria), Graz (Austria), Erzurum (Turcja) oraz Calgary (Kanada). Potencjalnych gospodarzy nie skusił nawet fakt, że MKOl zadeklarował udzielenie finansowego wsparcia w wysokości 925 mln dolarów. Japońskie Sapporo z kolei, które zamieniło się w światową stolicę sportów zimowych w 1972 roku, zapowiedziało ostatecznie batalię o igrzyska w 2030 roku. W ten sposób na placu boju pozostały łączone kandydatury włoskiego Mediolanu i Cortiny D’Ampezzo, a także wspólna szwedzka opcja Sztokholmu i Åre.

Miasta-gospodarze jubileuszowych XXV Igrzysk Zimowej Olimpiady oraz czternastej edycji ich paraolimpijskiego odpowiednika początkowo miały zostać wyłonione 11 września br. w Mediolanie, jednak po złożeniu oferty przez Włochów Międzynarodowy Komitet Olimpijski zmuszony był przenieść obrady w inne miejsce (ostatecznie odbyły się w siedzibie MKOl w Lozannie). Dziś krótko po godzinie 18:00 polskiego czasu stojący na czele tej organizacji Thomas Bach ogłosił całemu światu wyniki obrad. Decyzją uprawnionych do głosowania delegatów stosunkiem głosów 47:34 wyżej oceniona została kandydatura włoska.

Warto nadmienić, że na Półwysep Apeniński igrzyska zagoszczą po raz czwarty. W 1956 roku rywalizację na śniegu i lodzie przeprowadzono w Cortina D’Ampezzo, a pół wieku później zawitała ona do Turynu (IO oraz IP). W 1960 roku z kolei do Rzymu zjechali się przedstawiciele letnich dyscyplin olimpijskich oraz paraolimpijskich. Igrzyska olimpijskie odbędą się za niespełna siedem lat w terminie 6-22 lutego, zaś miesiąc później (6-15 marca) o komplety medali powalczą paraolimpijczycy.

————

Fot.: Robert Szaj/Polska Fundacja Paraolimpijska.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL