Worek medali polskich wioślarzy w Pradze! Michał Gadowski mistrzem Europy!

W czeskiej Pradze odbyły się halowe mistrzostwa Europy w wiosłowaniu na ergometrach. Polscy wioślarze mają powody do zadowolenia i stolicę naszych południowych sąsiadów opuszczają z dorobkiem siedmiu krążków. Po najcenniejszy kruszec w rywalizacji w kat. PR2 sięgnął Michał Gadowski.

O tym, że mistrzostwa cieszyły się sporym zainteresowaniem, najlepiej świadczy liczba blisko tysiąca zgłoszeń. Zawody odbyły się w Královka Hall, obiekcie o najwyższym światowym standardzie, służącym na co dzień miejscowej drużynie koszykówki USK Praha. Przed rokiem w Kopenhadze biało-czerwonym sześciokrotnie było dane stanąć na podium. Przed szansą poprawienia tyh statystyk stanęło w czeskiej stolicy jedenaścioro naszych reprezentantów.

Po jedyny dla Polski złoty medal w rywalizacji na dystansie 2000 metrów sięgnął w PR2 utytułowany i mogący pochwalić się ogromnym bagażem sportowych doświadczeń Michał Gadowski, kończąc wyścig ostatecznie w 7:30,4 min. Drugą lokatę ze stratą 10,3 s do zawodnika KSI Start Szczecin zajął Rosjanin Jegor Frołow, a stawkę ze stratą 1:28,6 min do zwycięzcy zamknął trenujący w Bydgoszczy Daniel Welter.

Niewiele brakowało, a z obrony wywalczonego przed rokiem tytułu w PR3 cieszyłby się Robert Niesyczyński, który na przepłynięcie całego dystansu tym razem potrzebował 6:38,8 min. Walka o złoto była bardzo wyrównana, różnica pomiędzy Polakiem a finiszującym na pierwszej lokacie Słowakiem Milanem Lackoviciem wyniosła zaledwie pół sekundy. Podium ze stratą 9,7 s do triumfatora uzupełnił Łukasz Matyja, zaś na piątej pozycji w sześcioosobowej stawce uplasował się Daniel Bojarek (+30,7 s).

Ze srebrnym medalem w PR3 wyjedzie z Pragi Patrycja Kapłon, która dopłynęła do mety w 8:18,4 min. Polka miała 3,3 s zapasu nad klasyfikowaną tuż za nią Francuzką Claire Le Biez i tym samym powtórzyła wyczyn z Kopenhagi. Najlepszym rezultatem dnia spośród wszystkich kobiet popisała się Rosjanka Walentina Żagot – 7:39,5 min, broniąc tym samym złota z ubiegłego roku. Tuż za podium znalazła się Monika Kukla (+1:00,4 min), natomiast piąta na siedem startujących zawodniczek była Magdalena Maxelon (+1:35,6 min).

Powody do zadowolenia ma również Arkadiusz Skrzypiński, który do wioślarstwa przeszedł z handbike’ów. Rezultat 9:25,5 min w kategorii PR1 dał mu brąz. 9,7 s za nim, na przedostatniej czwartej lokacie znalazł się również zrzeszony w szczecińskim Starcie Michał Breczko. Bezkonkurencyjny okazał się Węgier Zsolt Peto (8:28,6 min), pokonując drugiego w klasyfikacji Rosjanina Szafariewa Almaza o  36,7 s.

Również trzecia w zmaganiach PR2 była klubowa koleżanka obu panów Jolanta Majka. meldując się na finiszu w 8:55,4 min. Na starcie tej grupy pojawiły się cztery panie, spośród których najszybciej z olimpijskim dystansem 2000 metrów rozprawiła się Rosjanka Irina Kriukowa – 8:25,3 min. Druga na mecie Łotyszka Zanna Cveckovska przegrała z nią złoto o 22,4 s.

————

Screen: worldrowing.com.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL