Fot. Agustin Arguelles

Dwa złota i srebro dla Polski! Cichocki i Górnaś-Grudzień z medalami mistrzostw Europy w żeglarstwie

Hiszpańskie Los Alcázares w dniach 23-30 września było gospodarzem żeglarskich mistrzostw Europy. Na medal spisali się Piotr Cichocki z Olgą Górnaś-Grudzień, którzy w klasie Hansa 303 wywalczyli dwa złota oraz srebro.

W mistrzostwach Starego Kontynentu, które w dniach 23-30 września rozegrano na lagunie Mar Menor, w biało-czerwonych barwach żeglowało troje Polaków. Trener kadry Grzegorz Prokopowicz na czempionat powołał zawodników AKS OSW Olsztyn – utytułowanych i doświadczonych w międzynarodowej rywalizacji Piotra Cichockiego i Olgę Górnaś-Grudzień, a także debiutującego w imprezie rangi mistrzowskiej Michała Dżugana.

Tegorocznym zmaganiom o tytuły mistrzów Europy towarzyszyły wymagające warunki pogodowe, z którymi nie każdy z uczestników był w stanie sobie poradzić. Znakomite otwarcie w klasie Hansa 303 miał Piotr Cichocki. Świeżo upieczony mistrz świata z Hagi stosunkowo szybko wysforował się na prowadzenie, które następnie stracił na rzecz Hiszpana Alexa Solera Quirogi. Przed ostatnią dziesiątą rundą reprezentant gospodarzy miał punkt przewagi nad naszym wilkiem morskim. W medalowym rozdaniu 63-letni Cichocki zostawił w tyle swoich konkurentów. Wygrał wyścig, a Hiszpan był „dopiero” piąty, dzięki czemu przypieczętował swój triumf w całych zawodach. Na trzecim stopniu podium stanął Brytyjczyk Rory Mc Kinna.

Ze srebrnym krążkiem zdobytym indywidualnie powróci z Los Alcázares Olga Górnaś-Grudzień, która w łączonych regatach mężczyzn i kobiet zajęła 12. miejsce. Mistrzynią kontynentu została Hiszpanka Aina Gelpi, plasując się w stawce open na znakomitej dziewiątej lokacie. Brąz wśród kobiet przypadł jej rodaczce Violetcie del Reino. Na piętnastej pozycji swój debiut w mistrzostwach zakończył natomiast Michał Dżugan.

W równolegle rozgrywanych wyścigach par w klasie Hansa 303 nie było mocnych na Piotra Cichockiego i Olgę Górnaś-Grudzień. Biało-czerwoni w pięknym stylu wygrali wszystkie dziewięć wyścigów i w pełni zasłużenie sięgnęli po złote medale. Srebrny kruszec zgarnęli Włosi Lucia Garau i Maria Atzori, a z brązu przyszło cieszyć się Portugalczykom Joao Pinto i Lucianie Matias.

Po kilku dniach zasłużonego odpoczynku polscy żeglarze udadzą się w podróż do Portugalii, gdzie w dniach 14-21 października odbędą się mistrzostwa świata w klasie Hansa.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Zeen Subscribe
A customizable subscription slide-in box to promote your newsletter

I consent to the terms and conditions

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL