Medaliści paraolimpijscy nie zawiedli. Znamy zwycięzców mistrzostw Polski w tenisie stołowym

Kraków w poprzedni weekend był miastem goszczącym najlepszych polskich tenisistów stołowych. Nasi reprezentanci walczyli o medale Indywidualnych mistrzostw Polski w rywalizacji seniorskiej i młodzieżowej. Po złote medale sięgali m.in. Rafał Czuper, Igor Misztal oraz Karolina Pęk.

Panie rywalizowały w pięciu indywidualnych turniejach. Do ciekawej sytuacji doszło w połączonych klasach 4-5., gdzie trzy zawodniczki fazę grupową zakończyły z wynikiem 5 pkt. Ostatecznie stosunek małych punktów zadecydował o kolorze medali, a ten najważniejszy wywalczyła Iwona Piekarska z PSSON Start Białystok. Srebro należało do przedstawicielki KSN Start Kalisz – Ewy Gembalskiej, a brąz do Marianny Szychowskiej z IKS AWF Warszawa. Pewnie po złoto sięgnęła w klasie 6. Katarzyna Marszał. Zawodniczka warszawskiego IKS AWF bez straty seta pokonała trzy rywalki. Srebro wywalczyła Katarzyna Kowalik (ICSIR START Lublin), a brąz Barbara Jabłonka (RSSIRON Start Radom). Nieco liczniejsza była obsada w połączonej rywalizacji w klasach 7-8., w niej udział wzięło 6 pań podzielonych na dwie grupy. Najlepsze dwie zawodniczki z każdej z nich awansowały do fazy pucharowej. Bezkonkurencyjna w finale okazała się Dajana Jastrzębska (ZSN Start Skierniewice), która pokonała 3:0 Jolantę Kopaczyńską (WZSN START Wrocław). Trzecie lokaty wywalczyły Małgorzata Borewicz (RSSIRON Start Radom) i Magdalena Pawłasek (KS ATS Stargard). O tytuł mistrzyni Polski w połączonej rywalizacji w klasie 9-10. pod nieobecność Natalii Partyki rywalizowało siedem zawodniczek. Ze zwycięstwa cieszyła się 22-letnia Karolina Pęk, która mimo młodego wieku zna już smak paraolimpijskich medali. Zawodniczka KS Bronowianka Kraków wygrała w finale z Małgorzatą Jankowską (IKS AWF Warszawa). Podium uzupełniły Teresa Szturm (KSN Start Kalisz) oraz Joanna Ryba (KS AZS UWM Olsztyn). Klasa 11 przyniosła nam złoto Krystyny Łysiak. Tenisistka klubu Dziesiątka Nowa Sól wygrała wszystkie trzy mecze w fazie grupowej. Srebro zdobyła Dorota Nowacka (UKS Jola Kraków) , a brąz Ewa Cychowska z KS Bronowianka Kraków.

Czuper po raz dziewiąty

U mężczyzn rozdano dziesięć kompletów medali. Zgodnie z oczekiwaniami w połączonej rywalizacji klas 1-2. wygrał wicemistrz paraolimpijski z Rio de Janeiro (klasa 2) Rafał Czuper. 32-latek reprezentujący klub PSSON Start Białystok zdobył 8 punktów. Co więcej, nie dość, że wygrał wszystkie spotkania, to w żadnym z czterech meczów nie stracił seta. Srebro zdobył Tomasz Jakimczuk (ZSR Start Zielona Góra), a brąz Piotr Sokalski (IKS Jezioro Tarnobrzeg). Dla Czupera był to już dziewiąty złoty medal w karierze. Pięciu tenisistów mieliśmy w klasie 3. Tu niepokonany okazał się Mariusz Czerwiński. W czterech pojedynkach zawodnik Startu Radom przegrał jednego seta. Drugą pozycję zajął Ryszard Papis z KSN Start Warszawa, a trzecią Janusz Chamot z IKS Jezioro Tarnobrzeg,

O jednego zawodnika mniej mieliśmy w klasie 4. Dobrze znający się ze wspólnej gry na arenie międzynarodowej Krzysztof Żyłka i Rafał Lis rywalizowali o prym na krajowym podwórku. Pierwszy set między tymi zawodnikami zakończył się wynikiem na przewagi, 14:12 pokonał Lisa – Krzysztof Żyłka. Kolejny set padł łupem reprezentanta IKS Jezioro Tarnobrzeg 11:9, zaś trzeci był już szybki i zakończył się wynikiem 11:4 dla Żyłki. Tenisiście Szansa Start Gdańsk pozostała radość ze srebra. Trzeci był Michał Czułek (ZSN Start Skierniewice). Mistrzem Polski w klasie 5. został Sławomir Przybysz (ZSN Start Skierniewice), druga lokata przypadła Danielowi Staszakowi (WZSN Start Wrocław), a trzecia Lechowi Jabłońskiemu (SSR Start Poznań). Udział wzięło pięciu zawodników. Swoją chwilę szczęścia miał w Krakowie Sławomir Brak, który cieszył się ze zwycięstwa w klasie 6. W niej o medale rywalizowało dziesięciu zawodników. Brak reprezentujący SSN Start Łódź pokonał Piotra Mańturza z radomskiego Startu. Na najniższym stopniu podium uplasowali się Tomasz Mika (Start Zielona Góra) i Waldemar Krzemiński (TOP Bolesławiec).

Aż 16 zawodników oglądaliśmy w klasie nr 7. Po fazie grupowej wyłoniono ośmiu uczestników fazy pucharowej. Złoto wywalczył Michał Deigsler (ZSN Start Skierniewice), który pokonał 3:1 Maksyma Chudzickiego (KS Bronowianka Kraków). Brązowe medale zdobyli Adrian Kochoń (Gmina Strzelce Opolskie) i Wojciech Wlazło – kolega klubowy Deigslera. Piętnastu zawodników startowało w klasie 8., a sam finał to starcie dwóch zawodników znających się doskonale – Piotr Grudzień i Marcin Skrzynecki. Zawodnicy Startu Zielona Góra niejednokrotnie razem walczyli nie tylko przeciwko sobie, ale również wspólnie o najważniejsze medale, w tym te z igrzysk paraolimpijskich. W Krakowie ostatecznie 3:1 wygrał Skrzynecki. Brązowe medale trafiły do Mariusza Olczaka (IKS AWF Warszawa) oraz Pawła Jabłońskiego (KS Bronowianka Kraków). Triumfatorem w klasie 9. okazał się zgodnie z oczekiwaniami Paweł Konstantyn z IKS AWF Warszawa, w finale pokonał on 3:2 Dariusza Ścigany (WSSIRN Start Katowice). Podium uzupełnili Marcin Zieliński z Bogoria Grodzisk Mazowiecki oraz Włodzimierz Brylak z KSN Start Warszawa.

Piętnastu zawodników wzięło udział w walce o tytuł mistrza kraju w klasie 10. W Krakowie zabrakło Patryka Chojnowskiego, medalisty igrzysk paraolimpijskich. Godnym zastępcą był 23-letni Igor Misztal (ZSR Start Zielona Góra). W finale wygrał on 3:1 z Pawłem Włodyką z IKS Jezioro Tarnobrzeg. Na najniższym stopniu podium stanęli Damian Winnicki ze Startu Skierniewice i Michał Storonowicz ze  Startu Białystok. W klasie 11. skupiającej zawodników z niepełnosprawnością intelektualną Damian Firma z Startu Gorzów Wielkopolski pokonał klubowego kolegę Marka Chybińskiego 3:1. W półfinale odpadli Waldemar Sadowski (Szansa Start Gdańsk) i Wiktor Kwiatkowski (SSN Start Łódz) i tym samym przypadły im brązowe krążki. Startowało trzynastu zawodników.

Nie tylko gra singlowa

W Krakowie  podczas mistrzostw tenisiści i tenisistki stołowe rywalizowali także o medale w grze podwójnej i grze mieszanej. Zwycięzcami zmagań deblowych zostali: Dorota Mituta i Katarzyna Marszał (klasa 6-10.), Krzysztof Żyłka i Rafał Lis (klasa 2-5.), Igor Misztal i Piotr Grudzień (klasa 6-10.) oraz Marek Chybiński i Damian Fira (klasa 11.). Triumfatorami w grze mieszanej były z kolei pary: Ryszard Papis i Marianna Szychowska (klasa 5.), Maksym Chudzicki i Karolina Pęk (klasa 6-10.) oraz  Marek Chybiński i Dorota Nowacka (klasa 11.)

Medale w klasach młodzieżowych także rozdane

W zmaganiach młodzieżowców rozdano trzy komplety medali. Tylko czterech zawodników oglądaliśmy w połączonej kategorii klas niepełnosprawność 6-7. W niej triumfował reprezentujący nas na międzynarodowych seniorskich imprezach – Maksym Chudzicki z dorobkiem 6 pkt. Zawodnik KS Bronowianka Kraków wygrał wszystkie spotkania po 3:0. Wicemistrzem został Piotr Mańturz, zaś podium uzupełnił Patryk Saba. Doświadczony na arenie międzynarodowej Igor Misztal z ZSR Start Zielona Góra sięgnął po złoto w Krakowie również w rywalizacji U-23 klas niepełnosprawności 8-10. Udział w walce o tytuł młodzieżowego mistrza Polski wzięło udział w tej klasie siedmiu zawodników, stąd też po fazie grupowej rozegrano fazę pucharową. W finale Misztal wygrał 3:0 z Marcinem Zielińskim. Podium uzupełnili Robert Cwenar i Jakub Ostoja-Solecki. O jednego zawodnika mniej na liście startowej mieliśmy w klasie 11. W finale Piotr Dobrzyński wygrał 3:2 z Ziemowitem Szpargałą. Z brązowych medali cieszyli się Paweł Kuderski oraz Mateusz Gazda. Mistrzynią U-23 połączonych klas 6-10. okazała się Dorota Mituta z ZSR Start Zielona Góra z 6 pkt. W zmaganiach rywalizowały cztery zawodniczki w systemie „każdy z każdym”. Ze srebra cieszyła się Magdalena Pawłasek, zaś z brązu Barbara Jabłonka.

Złoci medaliści IMP w tenisie stołowym:

Gra pojedyncza:

Kat. młodzieżowe:

 • Dorota Mituta (kobiety U23 – klasa 6-10)
 • Maksym Chudzicki (mężczyźni U23 – klasa 6-7)
 • Igor Misztal (mężczyźni U23 – klasa 8-10)
 • Piotr Dobrzyński (mężczyźni U23 – klasa 11)

Kat. seniorskie:

Kobiety:

 • Iwona Piekarska (klasa 4-5)
 • Katarzyna Marszał (klasa 6)
 • Dajana Jastrzębska (klasa 7-8)
 • Karolina Pęk (klasa 9-10)
 • Krystyna Łysiak (klasa 11)

Mężczyźni:

 • Rafał Czuper (klasa 1-2)
 • Mariusz Czerwiński ( klasa 3)
 • Krzysztof Żyłka (klasa 4)
 • Sławomir Przybysz (klasa 5)
 • Sławomir Brak (klasa 6)
 • Michał Deigsler (klasa 7)
 • Marcin Skrzynecki (klasa 8)
 • Paweł Konstantyn (klasa 9)
 • Igor Misztal (klasa 10)
 • Damian Fira (klasa 11).

Gra deblowa:

 • Dorota Mituta/Katarzyna Marszał (kobiety – klasa 6-10)
 • Krzysztof Żyłka/Rafał Lis (mężczyźni – klasa 2-5)
 • Igor Misztal/Piotr Grudzień (mężczyźni – klasa 6-10)
 • Marek Chybiński/Damian Fira (mężczyźni – klasa 11)

Gra mieszana:

 • Ryszard Papis/Marianna Szychowska (klasa 5)
 • Maksym Chudzicki/Karolina Pęk (klasa 6-10)
 • Marek Chybiński/Dorota Nowacka (klasa 11).

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL