Fot. Bartłomiej Zborowski/Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych START

Sukces polskich lekkoatletów na mistrzostwach świata w Indiach! 16 medali i piąte miejsce w końcowej klasyfikacji

Reprezentacja Polski zakończyła lekkoatletyczne mistrzostwa świata w Nowym Delhi z imponującym dorobkiem 16 medali – 8 złotych, 2 srebrnych i 6 brązowych. Świetna postawa naszej kadry paralimpijskiej zaowocowała wysokim piątym miejscem w klasyfikacji medalowej.

Do rywalizacji w mistrzostwach świata przystąpiło ponad 1100 lekkoatletów ze 100 krajów, a zawody w Nowym Delhi były największą imprezą z udziałem niepełnosprawnych sportowców, jaką kiedykolwiek zorganizowano w Indiach. Polska wystawiła 31-osobową kadrę składającą się z 29 zawodników oraz dwóch przewodników. Mimo że sezon był wyjątkowo długi, a czempionat zaplanowano dopiero na jesień, nasi reprezentanci idealnie wstrzelili się z formą, a ich występy były dowodem doskonałego przygotowania fizycznego i mentalnego.

W Nowym Delhi rozegrano aż 174 medalowe konkurencje. Polska kadra niesiona dopingiem swoich kibiców, którzy przed monitorami z zapartym tchem śledzili ich poczynania na stadionie Jawaharlal Nehru, wywalczyła 16 krążków – 8 złotych, 2 srebrne i 6 brązowych – co przełożyło się na piątą lokatę w klasyfikacji medalowej. Przed Biało-Czerwonymi znalazły się takie lekkoatletyczne potęgi jak Brazylia (15-20-9), Chiny (12-22-17), Iran (9-2-5) oraz Holandia (8-3-1). Warto wspomnieć, że co najmniej jeden krążek wywalczyli przedstawiciele 65 krajów. W tak szerokiej stawce i silnej obsadzie wynik Polaków należy uznać za znakomity.

Medaliści mistrzostw świata:

Złoto (8):

Artur Krzyżek – bieg na 100 metrów, frame running (T71)

 

Magdalena Andruszkiewicz – bieg na 400 metrów, frame running (T72)

 

Bartosz Górczak – pchnięcie kulą (F53)

 

Faustyna Kotłowska – rzut dyskiem (F64)

 

Magdalena Andruszkiewicz – bieg na 100 metrów, frame running (T72)

 

Róża Kozakowska – rzut maczugą (F32)

 

Bartosz Sienkiewicz – skok w dal (T38)

 

Faustyna Kotłowska – pchnięcie kulą (F64)

Srebro (2):

Lucyna Kornobys – pchnięcie kulą (F34)

 

Barbara Bieganowska-Zając – bieg na 1500 metrów (T20)

Brąz (6):

Miriam Dominikowska – bieg na 100 metrów, frame running (T71)

 

Piotr Siejwa – bieg na 400 metrów, frame running (T72)

 

Lech Stoltman – pchnięcie kulą (F55)

 

Joanna Mazur-Dziedzic z przewodnikiem Marcinem Kęsym – bieg na 1500 metrów (T11)

 

Zofia Kałucka – bieg na 100 metrów, frame running (T72)

 

Karolina Kucharczyk-Urbańska – skok w dal (T20)

_____

 

Zdjęcia: Bartłomiej Zborowski/Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych START

Zobacz:  Pływanie: Medale biało-czerwonych w Berlinie. Jabłońska z nowym rekordem Europy!

Copyright PARASPORTOWCY.PL 2017

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL