Pływanie: Medale biało-czerwonych w Berlinie. Jabłońska z nowym rekordem Europy!

Zakończony wczoraj w Berlinie pływacki Pucharu Świata polska reprezentacja opuściła z dorobkiem ośmiu krążków. Dopełnienie udanych startów biało-czerwonych stanowi nowy rekord Europy Oliwii Jabłońskiej na dystansie 400 metrów stylem dowolnym.

Międzynarodowe mistrzostwa Niemiec to impreza cieszącą się ogromną popularnością zarówno wśród doświadczonych pływaków jak i tych, którzy znajdują się na samym początku swojej sportowej przygody. W wieńczących tegoroczny cykl World Series zawodach wystąpiło ponad 500 pływaków z 48 krajów. Biało-czerwoni na ostatni w sezonie Puchar Świata udali się w 27-osobowym składzie i w Berlinie skoncentrowani byli przede wszystkim na potwierdzaniu minimów na wrześniowy czempionat globu. Przy okazji też sprawdzili swoją dyspozycję przed mistrzostwami Polski zaplanowanymi na koniec tego tygodnia.

Medale w indywidualnych konkurencjach przyznano seniorom oraz młodzieżowcom, wyróżnione zostały również sztafety. Nie jest tajemnicą, że niemiecka impreza wyjątkowo sprzyja biciu rekordów. Podczas tegorocznej 33. edycji mistrzostw wymazane zostały z tabel dziesiątki najlepszych w historii wyników. Na listę wpisała się także Oliwia Jabłońska, która osiągniętym na dystansie 400 metrów techniką dowolną rezultatem 4:32,16 min poprawiła w grupie S10 o 0,63 s sześcioletni rekord Europy należący do Francuzki Elodie Lorandi. – Czasem miło jest zaskoczyć samą siebie, dać z siebie wszystko, skupiając się na tym, co tu i teraz. – 22-latka nie kryła radości po najszybszym w swojej karierze pływaniu dającym jej w finale A lokatę tuż za podium.

Polscy pływacy wyłowili z basenu łącznie osiem krążków: złoto, trzy srebra oraz cztery brązy. W najlepszej trójce berlińskich zawodów zameldował się 16-letni Juliusz Trochimczuk. Zawodnik STARTu Białystok w seniorskim finale 150 metrów stylem zmiennym popłynął po brąz, zaś równolegle prowadzona klasyfikacja młodzieżowców przyniosła mu zwycięstwo. Z dwóch indywidualnych brązów cieszy się także starszy od niego o rok Igor Hrehorowicz, który na co dzień reprezentuje barwy wrocławskiego STARTu. Medale w młodzieżowych rozgrywkach zgarnął w konkurencjach 400 metrów kraulem oraz 200 metrów stylem zmiennym.

17-latek popłynął także na ostatniej zmianie męskiej sztafety 4×100 metrów w stylu dowolnym. Polski kwartet, którego podporę poza Hrehorowiczem stanowili Dawid Tomczyk, Gabriel Kowalski oraz Michał Golus, wywalczył drugą lokatę. Po srebrne krążki w tej samej specjalności sięgnęły również nasze panie z Pauliną Woźniak, Zuzanną Boruszewską, Moniką Belczewską i Aleksandrą Ochterą w składzie.

Ostatnie dwa medale padły łupem biało-czerwonych sztafet 4×100 metrów w stylu zmiennym. Męska drużyna tworzona przez Dawida Tomczyka, Patryka Kowalskiego, Michała Golusa oraz Gabiera Kowalskiego finiszowała na trzeciej pozycji. Połączone siły Moniki Belczewskiej, Zuzanny Boruszewskiej, Oliwii Jabłońskiej oraz Pauliny Woźniak zaowocowały z kolei srebrem.

Wyniki Polaków w Berlinie (opracowanie własne):

————

Fot. główne: Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Zeen Subscribe
A customizable subscription slide-in box to promote your newsletter

I consent to the terms and conditions

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL