Andrew Parsons nowym prezesem Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego

W strukturach Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego nadszedł czas na pokoleniową zmianę. Po szesnastu latach sprawowania funkcji przewodniczącego przez Brytyjczyka sira Philipa Cravena jego miejsce zajął pełniący dotychczas obowiązki wiceprzewodniczącego Brazylijczyk Andrew Parsons.

[responsivevoice_button voice=”Polish Female” buttontext=”Dla osób niedowidzących: Czytaj ten artykuł”]

Wyboru nowego przewodniczącego Komitetu dokonano dziś przed południem w Abu Zabi (Zjednoczone Emiraty Arabskie), gdzie w dniach 5-8 września odbyło się Walne Zgromadzenie połączone z Konferencją Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego. W wydarzeniu tym uczestniczyli przedstawiciele 162 narodowych komitetów i związków sportowych. W tym zaszczytnym gronie nie mogło zabraknąć Polski, która była reprezentowana m.in. przez szefa PKPar, Łukasza Szeligę.

Każdemu z przedstawicieli w dzisiejszym głosowaniu przysługiwał jeden głos. Do walki o stanowisko przystąpiło czworo kandydatów: Brazylijczyk Andrew Parsons, Kanadyjczyk Patrick Jarvis, Duńczyk John Petersson oraz Chinka Haidi Zhang. Zwycięstwo gwarantowała bezwzględna większość głosów (50%+1), która w przypadku 162 uprawnionych do głosowania delegatów wynosiła 82.

Rozstrzygnięcie nastąpiło już w pierwszej turze. Po zliczeniu wszystkich głosów okazało się, że z największą przychylnością spotkała się kandydatura dotychczasowego wiceprezesa Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego, 40-letniego Andrew Parsonsa. Brazylijczyka poparły 84 osoby.

Na stanowisko wiceprezesa został wybrany natomiast pochodzący z Nowej Zelandii mistrz paraolimpijski w pływaniu Duan Kale, który stosunkiem głosów 81:79 pokonał Duńczyka Johna Peterssona.

Wyniki głosowania:

Andrew Parsons – 84
Haidi Zhang – 47
John Petersson – 19
Patrick Jarvis – 12.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL