W strukturach Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego nadszedł czas na pokoleniową zmianę. Po szesnastu latach sprawowania funkcji przewodniczącego przez Brytyjczyka sira Philipa Cravena jego miejsce zajął pełniący dotychczas obowiązki wiceprzewodniczącego Brazylijczyk Andrew Parsons.

Wyboru nowego przewodniczącego Komitetu dokonano dziś przed południem w Abu Zabi (Zjednoczone Emiraty Arabskie), gdzie w dniach 5-8 września odbyło się Walne Zgromadzenie połączone z Konferencją Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego. W wydarzeniu tym uczestniczyli przedstawiciele 162 narodowych komitetów i związków sportowych. W tym zaszczytnym gronie nie mogło zabraknąć Polski, która była reprezentowana m.in. przez szefa PKPar, Łukasza Szeligę.

Każdemu z przedstawicieli w dzisiejszym głosowaniu przysługiwał jeden głos. Do walki o stanowisko przystąpiło czworo kandydatów: Brazylijczyk Andrew Parsons, Kanadyjczyk Patrick Jarvis, Duńczyk John Petersson oraz Chinka Haidi Zhang. Zwycięstwo gwarantowała bezwzględna większość głosów (50%+1), która w przypadku 162 uprawnionych do głosowania delegatów wynosiła 82.

Rozstrzygnięcie nastąpiło już w pierwszej turze. Po zliczeniu wszystkich głosów okazało się, że z największą przychylnością spotkała się kandydatura dotychczasowego wiceprezesa Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego, 40-letniego Andrew Parsonsa. Brazylijczyka poparły 84 osoby.

Na stanowisko wiceprezesa został wybrany natomiast pochodzący z Nowej Zelandii mistrz paraolimpijski w pływaniu Duan Kale, który stosunkiem głosów 81:79 pokonał Duńczyka Johna Peterssona.

Wyniki głosowania:

Andrew Parsons – 84
Haidi Zhang – 47
John Petersson – 19
Patrick Jarvis – 12.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here