Badminton: Pierwsze triumfy Polaków na mistrzostwach świata

Polscy badmintoniści rozegrali na mistrzostwach świata w Bazylei pierwsze grupowe mecze. Po raz pierwszy w historii tej dyscypliny równolegle trwają rozgrywki z udziałem zawodników pełnosprawnych oraz z niepełnospełnosprawnością.

W mistrzowskich zmaganiach singla, debla oraz miksta stanowiących przedsmak przyszłorocznych paraolimpijskich emocji uczestniczy siedmioro biało-czerwonych. Kwalifikację na najważniejszą imprezę sezonu zapewnili sobie Maria Bartusz (SS6), Daria Bujnicka (SS6), Oliwia Szmigiel (SS6), Grzegorz Jednaki (SS6), Katarzyna Ziębik (SL3), Denis Grzesiuk (SL4) oraz Bartłomiej Mróz (SU5).

Biało-czerwoni mają już za sobą pierwsze grupowe potyczki, w których radzili sobie ze zmiennym szczęściem. Zaledwie trzynaście minut trwało starcie Katarzyny Ziębik (SL3) z Ugandyjką Rose Nansereko. Zawodniczka z Czarnego Lądu w rozgrywanych do 21 „oczek” dwóch partiach zdołała ugrać zaledwie trzy punkty w drugim secie. Przeciwniczką naszej aktualnej mistrzyni Europy w drugim meczu gry pojedynczej będzie Brazylijka Abinaecia Maria da Silva.

Zwycięstwa dopisały również do swojego konta nasze panie z kategorii SS6. Trzecia zawodniczka ostatniego czempionatu Maria Bartusz wygrała walkowerem pojedynek z Kenijką Ruth Mueni Nzioka. Środa będzie pracowitym dniem dla Polki. Poza kolejną grą singlową z Amerykanką Jayci Simon wraz z Grzegorzem Jednakim zmierzy się w mikście z aktualnymi mistrzami globu, Andrew Martinem i Rachel Choong z Anglii.

Bez szans w rywalizacji z Darią Bujnicką (SS6) okazała się Hinduska Ruhi Satish Shingade, która w pierwszej odsłonie spotkania punktowała 12-krotnie, zaś w drugim secie zdobyła siedem „oczek”. 16-latka jako jedyna z biało-czerwonych wywalczyła sobie prawo startu w trzech konkurencjach. Jutro na boisko wyjdzie dwukrotnie. W mikście, w którym połączyła siły z Malezyjczykiem Didinem Taresohem, zagra przeciwko rosyjskiej parze Aleksandrowi Miechdiewowi i Irinie Borisowej, a następnie czekała ją będzie ciężka przeprawa z pochodzącą z Anglii Rebeccą Bedford.

Zadowolona ze swojej wtorkowej postawy może być także Oliwia Szmigiel (SS6), która odniosła efektowne zwycięstwo nad Ukrainką Niną Kozłową, tracąc w poszczególnych setach odpowiednio pięć oraz siedem lotek. Brązowa medalistka ostatnich mistrzostw Europy w grze pojedynczej w środę postara się pokrzyżować szyki Peruwiance Carmen Giulianie Povedzie Flores.

Ze zwycięstwem i porażką na koncie zakończył wtorkowe starty Bartłomiej Mróz (SU5). Najpierw po jednostronnym boju rozprawił się w obu setach do 11 punktów z reprezentującym Tajlandię Watcharaphonem Chok-Uthaikulem, a następnie wraz z Ilkerem Tuzcu z Turcji nie sprostał w grze deblowej Malezyjskiemu duetowi Mohamadowi Faris Ahmadowi Azriemu i Liek Hou Cheah, przegrywając z nimi do 16 i 14. W środę nasz mistrz Europy rozegrał drugi mecz singlowy przeciwko Azriemu.

Pierwszą porażkę w grze pojedynczej odnotował we wtorek Grzegorz Jednaki (SS6), ulegając po jednostronnym boju 9:21, 3:21 reprezentantowi Hongkongu Man Kai Chu. Jutro zmierzy się w singlu Yaemmali Bunthanem z Tajlandii, a następnie rozegra miksta z Marią Bartusz.

Wtorek nie był również udanym dniem dla Denisa Grzesiuka (SL4), któremu już w pierwszym meczu stanął na przeszkodzie Hindus Tarun Tarun (5:21, 3:21). Porażka ta nie przekreśla szans naszego reprezentanta na awans do kolejnej rundy, a swojej szansy na poprawę grupowych statystyk wypatrywał będzie w starciu z Anglikiem Antonym Forestem.

————

Fot.: Para-Badminton Poland.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL