Barbara Niewiedział, czyli królowa 1500 metrów jest tylko jedna

W biegach na średnich dystansach nie ma sobie równych. Od kilku lat nie schodzi z najwyższego stopnia podium. Podczas ubiegłorocznych igrzysk w Rio de Janeiro spełniła kolejne ze swoich wielkich marzeń i po raz trzeci została mistrzynią paraolimpijską.

[responsivevoice_button voice=”Polish Female” buttontext=”Dla osób niedowidzących: Czytaj ten artykuł”]

Barbara Niewiedział to niekwestionowana królowa średnich dystansów, rekordzistka globu w biegu na 1500 metrów (kat. T20). Aż trudno uwierzyć, że od jej pierwszego wielkiego triumfu na międzynarodowej arenie mija właśnie 17 lat! 36-latce z powodzeniem udaje się łączyć rolę żony i matki z codziennymi obowiązkami domowymi i treningami. W ciągu kilkunastu lat sportowej kariery wywalczyła już tyle medali, że spokojnie można byłoby obdzielić nimi kilkoro innych zawodników.

Do Rio przyleciała przed rokiem jako aktualna wówczas potrójna mistrzyni świata (400, 800 i 1500 m) oraz obrończyni wywalczonego w 2012 roku złotego medalu igrzysk paraolimpijskich na 1500 metrów. Z Brazyli powróciła do kraju z dwoma krążkami. W swojej koronnej konkurencji pobiegła po nowy rekord paraolimpijski i trzecie w karierze złoto igrzysk. Kilka dni wcześniej wyszarpała rywalkom brąz w biegu na 400 metrów, a sposób, w jaki tego dokonała, został uznany drugim najbardziej poruszającym momentem tych igrzysk.

————

Fot.: Robert Szaj/Polska Fundacja Paraolimpijska.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL