Biało-czerwoni płyną po marzenia! W Portugalii startują mistrzostwa świata osób z zespołem Downa

Stu sześćdziesięciu trzech zawodników wystartuje w rozpoczynających się 15 października w Portugalii mistrzostwach świata osób z zespołem Downa w pływaniu. Do udziału w nich zakwalifikowali się również najbardziej utytułowani pływacy z Polski. Biało-czerwoni będą rywalizować w pływaniu sportowym i artystycznym. Na zawodach wspierać ich będą trenerzy, fizjoterapeuta i opiekunowie.

Październik jest miesiącem budowania świadomości społecznej osób z zespołem Downa – mówi Paulina Gadomska-Dzięcioł, prezes Fundacji Sportu Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie. – Nasz udział w mistrzostwach to doskonała okazja, by pokazać, jak wszechstronne możliwości mają osoby z trisomią 21. Większość z nich przygodę ze sportem zaczynała w ramach rehabilitacji. Dziś to ich sposób na życie. Godząc treningi ze szkołą, zawodnicy mocno pracowali, by zdobyć wymagane kwalifikacje. Osiągnęli swoje cele. Teraz jadą spełnić marzenia.

W Portugalii nasi reprezentanci będą współzawodniczyć prawie we wszystkich konkurencjach pływackich. Zawodnicy wystartują w stylach: dowolnym, klasycznym, grzbietowym, motylkowym i zmiennym, na różnych dystansach, w tym 800m stylem dowolnym. Biało-czerwoni zmierzą się też w sztafetach pływackich męskich i mieszanych. – W Albufeirze czekają nas ogromne emocje – mówi Bartłomiej Kuziara, trener reprezentacji Polski. – Będziemy mierzyć się z doświadczonymi zawodnikami z całego świata, w tym z krajów, które mogą poszczycić się wieloletnią tradycją w pływaniu osób z zespołem Downa. Z wielkim szacunkiem obserwujemy osiągnięcia naszych rywali i z pokorą przyjmiemy zarówno sukcesy jak i porażki. Celujemy w miejsca w pierwszych dziesiątkach. Nasi zawodnicy są świetnie przygotowani. W Portugalii dadzą z siebie sto procent możliwości.

Po raz drugi w historii współzawodnictwa międzynarodowego nasze reprezentantki wystąpią w pływaniu artystycznym. Zawodniczki zaprezentują się w programach indywidualnych i w duecie. W zeszłym roku przywiozły z igrzysk w Ferrarze tytuł mistrzyń Europy. Teraz będą rywalizować z pływaczkami z czterech krajów, mając za konkurencję silne zespoły zza oceanu. Duże nadzieje medalowe wiązane są ze startami jedynej w polskim teamie zawodniczki z trisomią 21 mozaikową, która w zeszłym roku kilkukrotnie stawała na podium igrzysk europejskich.

Mistrzostwa świata w pływaniu osób z zespołem Downa odbędą się w dniach 15-23 października w Albufeirze. Wydarzenie organizowane jest przez federację Down Syndrome International Swimming Organisation pod patronatem Sports Union for Athletes with Down Syndrome. Koordynatorem udziału reprezentacji Polski w mistrzostwach jest Fundacja Sportu Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie (SONI), działająca na rzecz wspierania rozwoju i promocji sportu osób z niepełnosprawnościami.

————

Informacja prasowa
Fot. SONI

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Zeen Subscribe
A customizable subscription slide-in box to promote your newsletter

I consent to the terms and conditions

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL