PŚ w biathlonie: Starty w Oberried już za Polakami, teraz czas na fińskie Vuokatti

Biało-czerwoni przed kilkoma dniami zakończyli zmagania w Pucharze Świata, którego gospodarzem w dniach 20-28 stycznia było niemieckie Oberried. W drugiej części startów Polacy poza formą biegową przed zbliżającymi się wielkimi krokami igrzyskami paraolimpijskimi w Pjongczangu mieli okazję również sprawdzić swoją skuteczność na strzelnicy.

[responsivevoice_button voice=”Polish Female” buttontext=”Dla osób niedowidzących: Czytaj ten artykuł”]

Walka o punkty zaliczane do generalnej klasyfikacji Pucharu Świata toczyła się w konkurencjach biathlonowych. Na starcie pojawiło się czworo Polaków: Kamil Rosiek, Iweta Faron, Witold Skupień oraz Piotr Garbowski. W pierwszej rozegranej konkurencji, którą był sprint, Iweta Faron (LW8) w grupie zawodniczek stojących sklasyfikowana została na przedostatniej, jedenastej pozycji. Pochodząca z Obidowej nastolatka na strzelnicy pomyliła się trzykrotnie (1+2), na metę biegu wpadła z rezultatem o blisko trzy minuty słabszym od najszybszej tego dnia Anny Mileniny. Na 14. miejscu w stawce 22 panów rywalizujących w pozycji stojącej uplasował się reprezentacyjny kolega Faron, Witold Skupień (LW5/7). Nasz ubiegłoroczny wicemistrz świata z Finsterau w dwóch seriach po pięć strzałów każda chybił trzy razy (3+0). 100 punktów za zwycięstwo zgarnął pochodzący z Ukrainy Igor Reptiuch. Pięć pozycji niżej w gronie 25 startujących na sledżach z czterema pudłami na koncie (1+3) znalazł się z kolei Kamil Rosiek (LW12). Bezkonkurencyjny w tej grupie okazał się Iwan Gołubkow. 50-procentową skutecznością na strzelnicy (2+3) w zmaganiach zawodników z dysfunkcją narządu wzroku popisał się Piotr Garbowski (B3). 44-latek, biegający z przewodnikiem Jakubem Twardowskim, był osiemnasty, a pierwsze miejsce wśród 19 startujących zajął występujący pod neutralną flagą Stanisław Czochłajew.

Przed drugą konkurencją, którą były biegi długie, cała czołówka miała dzień przerwy. Po pięć pudeł na 20 oddanych strzałów odnotowali na swoim koncie Kamil Rosiek (0+1+2+2) i Piotr Garbowski (1+2+1+1). Rosiek w zmaganiach zawodników rywalizujących w pozycji siedzącej był piętnasty (startowało 23 panów). Garbowski natomiast wśród 15 mężczyzn z dysfunkcją narządu wzroku sklasyfikowany został na 13. miejscu. Po raz drugi na najwyższym stopniu podium stanęli Iwan Gołubkow i Stanisław Czochłajew.

Ostatniego dnia na trasie w Oberried odbyły się biegi średnie. 18-letnia Iweta Faron na strzelnicy spudłowała siedmiokrotnie (2+2+2+1). W gronie dziewięciu startujących w pozycji stojącej zawodniczek przełożyło się to na dziewiątą pozycję. Triumfowała Jekaterina Rumiancewa. Na dwunastym miejscu w stawce 20 zawodników z grupy siedzącej znalazł się ostatecznie Kamil Rosiek. Zawodnik STARTu Nowy Sącz podczas strzelania pomylił się cztery razy (2+0+1+1). Zwycięstwo odniósł Ukrainiec Taras Rad, który jako jeden z czterech zawodników zachował czyste konto. 100-procentową skutecznością na strzelnicy w grupie niewidomych i niedowidzących popisał się także finiszujący na pierwszej pozycji Stanisław Czochłajew. Piotr Garbowski, podobnie jak Iweta Faron, chybił siedmiokrotnie i wśród 17 biegających na nartach panów miał 15. wynik.

Kolejnym przystankiem polskiej kadry narodowej przed marcowymi igrzyskami w Pjongczangu będzie fińskie Vuokatti, gdzie w dniach 3-9 lutego odbędą się zawody Pucharu Świata w biegach narciarskich oraz biathlonie.

————

Fot.: Robert Szaj/Polska Fundacja Paraolimpijska.
Wyniki od: WCO.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL