Pjongczang 2018: Iweta Faron 15. w paraolimpijskim debiucie

Reprezentantki Rosji oraz Ukrainy zdominowały rywalizację w rozgrywanym dzisiejszej nocy biathlonowym sprincie kobiet z grupy stojącej. Po tytuł mistrzyni paraolimpijskiej sięgnęła startująca pod neutralną flagą Rosjanka Jekaterina Rumiancewa. Iweta Faron będąca jedyną Polką w tej stawce sklasyfikowana została na ostatniej, piętnastej pozycji.

Na starcie biathlonowego biegu pań z grupy stojącej pojawiło się 15 zawodniczek. W gronie tym znalazła się także 18-letnia Iweta Faron (LW8), tegoroczna maturzystka, która tym samym od sprintu na dystansie 6 kilometrów rozpoczęła swoją przygodę z zimowymi igrzyskami. Debiutująca w imprezie tak wielkiej rangi Polka podczas dwóch wizyt na strzelnicy chybiła aż siedmiokrotnie i zmuszona była biec taką właśnie liczbę karnych rund. Podczas pierwszego strzelania zdołała strącić dwie tarcze, w drugiej turze natomiast pocisk w centrum tarczy znalazł się tylko raz. Na mecie dzisiejszego biegu Faron zameldowała się z najsłabszym czasem z całej stawki – 23:41,1 min. Jej strata do zwyciężczyni, a okazała się nią prezentująca w trakcie tegorocznego pucharowego sezonu wyborną formę Jekaterina Rumiancewa z Rosji, finalnie wyniosła 6:35,0 min. Startująca pod neutralną flagą Rosjanka ukończyła zawody z jednym pudłem uzyskanym w drugiej serii. Wicemistrzynią paraolimpijską na liczącym 6 kilometrów odcinku okazała się rodaczka Rumiancewej, Anna Milenina, która jako jedna z dwóch pań z całej stawki była bezbłędna na strzelnicy. Milenina po uwzględnieniu wszystkich przeliczników do swojej koleżanki z reprezentacji straciła 15,7 s. Po brązowy krążek z jedną karną rundą na koncie sięgnęła Ukrainka Liudmiła Liaszenko, uzyskany przez nią rezultat okazał się słabszy od triumfatorki o 38,3 s.

– Iweta miała dziś duże problemy z karabinem, na które niestety nie miała żadnego wpływu. Podziwiamy, że w ogóle zdecydowała się wystartować – tak występ swojej młodszej koleżanki skomentował na naszym facebookowym profilu Kamil Rosiek. W tych okolicznościach zawodniczka KS Obidowiec Obidowa zmuszona była skorzystać z pożyczonego sprzętu nieprzystosowanego do jej rodzaju niepełnosprawności (Iweta nie ma prawej dłoni). Nie pozostaje nam zatem nic innego, jak trzymać kciuki, by sprzętowe problemy omijały naszą zawodniczkę szerokim łukiem.

Wyniki – biathlon sprint:

Grupa zaw. stojących, kobiety 6 km:

  1. Jekaterina Rumiancewa (Sportowiec neutralny, LW5/7) – 17:06,1 min (0+1)
  2. Anna Milenina (Sportowiec neutralny, LW8) – 17:21,8 min (0+0)
  3. Liudmiła Liaszenko (Ukraina, LW8) – 17:44,4 min (1+0)

15.Iweta Faron (POLSKA, LW8) – 23:41,1 min (3+4)

Czytaj także: Maciej Krężel na ósmym miejscu.

Czytaj także: Kamil Rosiek poza „10”. Udany dzień Amerykanów.

Czytaj także: Witold Skupień jedenasty w sprincie, Piotr Garbowski na 16. miejscu.

———— 

Fot.: Polska Fundacja Paraolimpijska.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL