Boccia: Złoty medal Małgorzaty Perlińskiej i Alicji Cichej na challengerze w Zagrzebiu!

Znakomita postawa Małgorzaty Perlińskiej w międzynarodowym turnieju bocci Zagreb 2023 World Boccia Challenger! Zawodniczka Stowarzyszenia Sportowo-Rehabilitacyjnego „Start” w Poznaniu okazała się bezkonkurencyjna w kobiecych rozgrywkach kategorii BC3, w których na każdym etapie zmagań bezcennym wsparciem i pomocą służyła jej operatorka rampy Alicja Cicha.

W trwającym w dniach 27 marca – 1 kwietnia turnieju Zagreb 2023 World Boccia Challenger wystartowało 107 boccistów z 22 krajów. Biało-czerwone barwy w stolicy Chorwacji reprezentowali Małgorzata Perlińska (Start Poznań) z operatorką rampy Alicją Cichą oraz Jarosław Plewa (Prometeus Konopiska) z operatorem rampy Zbigniewem Plewą.

Rewelacyjnie w rywalizacji pań w kategorii BC3 spisała się Małgorzata Perlińska z operatorką rampy Alicją Cichą, wieńcząc indywidualne rozgrywki złotym krążkiem. Zbierająca doświadczenie na międzynarodowych arenach zawodniczka poznańskiego Startu w fazie grupowej zwyciężyła 9:3 z Czeszką Marcelą Cermakovą oraz 6:1 z Brytyjką Robyn McBride. W ćwierćfinale, do którego uzyskała awans z pierwszego miejsca, po wyjątkowo wyrównanej walce pokonała jednym punktem 4:3 Szwedkę Marię Bjurstrom, natomiast w mającym jednostronny przebieg półfinale rozgromiła 9:1 kolejną z Brytyjek, Sally Kidson. W meczu o końcowy triumf w Zagrzebiu Perlińska zmierzyła się z szóstą w rankingu światowym Brazylijką Evani Soares Da Silva Calado, która zdołała wygrać z Polką jednego enda (1:0), a pozostałe przegrała 0:4. Nasza reprezentantka zanotowała tym samym znaczący awans w globalnym rankingu i po jego aktualizacji będzie plasować się na 22. lokacie. Podium w chorwackim challengerze uzupełniła Evelyn de Oliveira z Brazylii, po zwycięstwie w finale pocieszenia 3:2 nad Sally Kidson.

Na dziesiątej pozycji zmagania wśród mężczyzn w BC3 zakończył Jarosław Plewa z operatorem rampy Zbigniewem Plewą. Debiutant w imprezie tej rangi w potyczkach grupowych uległ 0:10 mistrzowi paraolimpijskiemu z Tokio Adamowi Pesce z Czech oraz wygrał 4:2 z Brytyjczykiem Patrickiem Wilsonem. W 1/8 finału zawodnik Prometeusa Konopiska został wyeliminowany 2:6 przez Brazylijczyka Mateusa Carvalho. Laur zwycięstwa powędrował do Brytyjczyka Williama Arnotta, który w starciu o złoto rozprawił się 4:3 z Adamem Peską. Identycznym rezultatem rozstrzygnęły się losy brązowego medalu, który ostatecznie trafił do Portugalczyka Jose Goncalvesa, a jego przeciwnik Włoch Mirco Garavaglia musiał zadowolić się czwartym miejscem.