Fot. Augusto Bizzi/ archiwum IKS-AWF Warszawa

Marta Fidrych i Adrian Castro z tytułami najlepszych szermierzy 2022 roku

Międzynarodowa federacja IWAS (ang. International Wheelchair and Amputee Sports Federation), która w swoich szeregach skupia sportowców po amputacjach oraz na wózkach, opublikowała rankingi najlepszych szermierzy na wózkach w 2022 roku. Wśród wyróżnionych w tym sezonie zawodników znalazło się dwoje zawodników Integracyjnego Klubu Sportowego AWF Warszawa – Marta Fidrych oraz Adrian Castro.

Rok 2022 okazał się dla sportowców uprawiających szermierkę na wózkach pierwszym pełnym sezonem od momentu wybuchu pandemii COVID-19. Najlepsi w szpadzie, szabli oraz florecie fechmistrzowie mieli sposobność pojedynkować się w pięciu turniejach rangi Pucharu Świata, które odbywały się w Sao Paulo, Chonburi (Tajlandia), Warszawie, Pizie oraz Egerze. Ponadto w Europie i Ameryce wyłoniono medalistów mistrzostw kontynentalnych, a organizację tych imprez powierzono odpowiednio Warszawie oraz Sao Paulo. Wyniki z obu czempionatów, podobnie jak rezultaty uzyskane podczas pucharowej rywalizacji w Egerze, mają kluczowe znaczenie w kontekście trwających kwalifikacji paraolimpijskich, których celem jest ustalenie ostatecznych składów na igrzyska w Paryżu w 2024 roku.

Tradycją jest, że na koniec sezonu IWAS publikuje na swoich stronach rankingi najlepszych szermierzy na wózkach. Kolejność w rocznym podsumowaniu uwzględniającym podział na rodzaj broni, płeć, kategorię niepełnosprawności oraz grupę wiekową ustala się na podstawie zgromadzonych na przestrzeni ostatnich miesięcy punktów. Z racji tego, że Azja wciąż oczekuje na rozstrzygnięcia na swoim kontynencie, w rankingu rocznym w przypadku kat. A i B ujęto zdobycze z pięciu tegorocznych Pucharów Świata. W gronie liderów tych zestawień dwukrotnie na pozycjach liderów znaleźli się biało-czerwoni. W szabli B nie było mocnych na Adriana Castro, w szpadzie A z kolei pierwszą lokatę zajęła Marta Fidrych.

Dla Adriana Castro jest to już piąty w karierze triumf w generalnej klasyfikacji sezonu (wcześniej indywidualne wyróżnienia zgarniał w latach 2014, 2015, 2017 i 2019 – przyp. red.). Szablista IKS-AWF Warszawa w 2022 roku cztery razy meldował się na podium zawodów Pucharu Świata. Trzy odsłony – w Chonburi, Warszawie oraz Pizie – zakończyły się jego indywidualnym zwycięstwem. W grudniu natomiast przed własną publicznością  obronił wywalczone cztery lata temu mistrzostwo Starego Kontynentu.

Z optymizmem w nowy sezon, który w połowie stycznia inaugurują zmagania w Waszyngtonie, spogląda również Marta Fidrych. Klubowa koleżanka Adriana Castro wszystkie swoje cztery tegoroczne starty w Pucharze Świata kończyła w medalowej strefie, będąc nie do pokonania w Tajlandii oraz podczas „Szabli Kilińskiego”. Dopełnienie fantastycznego w jej wykonaniu sezonu stanowi zdobyte na czempionacie Europy srebro indywidualnie oraz złoto w drużynie szpadowej.

Najlepsi szermierze w 2022 roku:

Szpada kobiet:

Marta Fidrych (Polska) – kat. A
Saysunee Jana (Tajlandia) – kat. B
Clémence Delavoipiere (Francja) – U23

Szpada mężczyzn:

Piers Gilliver (Wielka Brytania) – kat. A
Dimitri Coutya Wielka Brytania) – kat. B
Michinobu Fujita (Japonia) – kat. C
Felix Schrader (Niemcy) – U23

Szabla kobiet:

Nina Tibilaszwili (Gruzja) – kat. A
Irma Khetsuriani (Gruzja) – kat. B
Anna Nadasdy (Węgry) – U23

Szabla mężczyzn:

Edoardo Giordan (Włochy) – kat. A
Adrian Castro (Polska) – kat. B
Kevin Damasceno (Brazylia) – U23

Floret kobiet:

Ionela Andreea Mogos (Włochy) – kat. A
Saysunee Jana (Tajlandia) – kat. B
Anna Nadasdy (Węgry) – U23

Floret mężczyzn:

Emanuele Lambertini (Włochy) – kat. A
Dimitri Coutya Wielka Brytania) – kat. B
Michinobu Fujita (Japonia) – kat. C
Julius Haupt (Niemcy) – U23

————

Fot. Augusto Bizzi/archiwum IKS-AWF Warszawa

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL