Curling na wózkach: Porażka z Finlandią na MŚ

Nasza drużyna w curlingu na wózkach biorąca udział w mistrzostwach świata dywizji B w fińskim mieście Lohja w swoim czwartym meczu przegrała z Finlandią 3:8. To trzecia porażka biało-czerwonych na tym turnieju.

Polska trzeciego dnia mistrzostw świata zmierzyła się z ekipą z Finlandii. Rywale tak jak biało-czerwoni wygrali jedno spotkanie i zanotowali dwie porażki – co ciekawe, z tymi samymi rywalami. Gospodarze byli lepsi 7:3 od Japonii oraz musieli uznać wyższość Szwecji (4:10) i Danii (6:7). Mecz rozpoczęli lepiej Finowie, którzy wygrali 1:0 w pierwszym endzie. Polacy zrewanżowali się tym samym i doprowadzili do wyrównania. Po trzecim endzie wyszli na prowadzenie 3:0, jednak zwycięstwo za dwa czwarta partia przez Finów sprawiła, że gospodarze wygrywali 4:2. Od tamtej pory to Finowie byli lepszą drużyna, ostatecznie mecz zakończyli zwycięstwem 8:3.

Nasz zespół czekają jeszcze mecz z Litwą (dziś, godz. 13:00) oraz Łotwą (w środę,  godz. 8:30).

Polskie barwy reprezentuje klub sportowy ISRS Culani. Do Finlandii udali się Maciej Karaś (skip), Jarosław Gosz (wiceskip), Piotr Stasiuk (second), Agnieszka Kachel (lead), Antoni Pardo (alternate) wraz z trenerem Krzysztofem Balcerzakiem oraz Martą Pluta (wsparcie trenera).

Grupa A
G W L
1 Słowacja 4 4 0 Q
2 Czechy 4 3 1
2 Estonia 4 3 1
4 Anglia 5 2 3
4 Słowenia 5 2 3
6 Włochy 4 1 3
7 Turcja 4 0 4

 

Grupa B
G W L
1 Łotwa 4 4 0
2 Szwecja 5 4 1
3 Dania 4 2 2
3 Finlandia 4 2 2
3 Litwa 4 2 2
6 Polska 4 1 3
7 Japonia 5 0 5

 

Po trzynastu sesjach dwie najlepsze ekipy awansują do półfinału. Dodatkowe mecze o 1/2 zostaną rozegrane między drugim zespołem z gr. A i trzecim z  gr. B  oraz drugim z gr. A i trzecim z gr. B. Medaliści dołączą do zakwalifikowanych zespołów na MŚ gr. A w Szkocji (3-10.03.2019r.). Dotychczas prawo startu uzyskali Norwegowie, Rosjanie, Szkoci, Chińczycy, Kanadyjczycy, Koreańczycy, Amerykanie, Szwajcarzy i Niemcy.

Kadra bez wsparcia Polskiego Związku Curlingu

Warto dodać, że reprezentacja Polski przygotowywała się do tych mistrzostw (jak i wszystkich poprzednich przez 8 lat) bez żadnego wsparcia (ani organizacyjnego, ani finansowego, ani jakiegokolwiek) ze strony Polskiego Związku Curlingu. – Nasze wszystkie działania dofinansuje m.in. Ministerstwo Sportu i Turystyki (także ten turniej), ale nie na wniosek PZC (co jest kuriozalne) lecz ISRS „Culani”. Dzięki temu  we własnym zakresie organizujemy i realizujemy wszystkie etapy szkolenia oraz same wyjazdy na turnieje wszelkiej rangi, krajowe i międzynarodowe. Przez tę sytuację otrzymujemy jednak znacznie mniejsze środki niż prawdopodobnie otrzymałby na curling na wózkach związek – który jednak nie widzi takiej potrzeby… Bo po co Związkowi Curlingu – curling… do tego na wózkach…? – tłumaczy naszemu serwisowi Agnieszka Kachel.


Fot. Kisakallion Urheiluopisto.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL