Fot. Robert Szaj/Polska Fundacja Paraolimpijska

Decyzja podtrzymana. Rosja i Białoruś zawieszone w strukturach Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego

Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski (IPC) podtrzymał zawieszenie narodowych komitetów Rosji i Białorusi będące skutkiem brutalnej napaści na Ukrainę. Decyzja została podjęta dziś w Berlinie podczas Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia IPC, a o przyszłości obu krajów w strukturach przesądziły wyniki głosowania.

Przypomnijmy, że w związku z agresją na Ukrainę zawodnicy z obu państw nie mogli wziąć udziału w zimowych igrzyskach paraolimpijskich, które w dniach 4-13 marca br. odbywały się w Pekinie. Od tego momentu sportowcy z Rosji i Białorusi oficjalnie też nie uczestniczą we wszystkich wydarzeniach organizowanych pod auspicjami IPC.

Jak możemy przeczytać w oficjalnym oświadczeniu opublikowanym dziś przez Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski:

Decyzja członków IPC o zawieszeniu narodowych komitetów Rosji i Ukrainy wynika z ich niezdolności do wypełnienia zobowiązań wynikających z Konstytucji IPC. Obejmują one obowiązek „zapewnienia, aby w sporcie paraolimpijskim w ramach Ruchu Paraolimpijskiego panowały zasady fair play, ochrona bezpieczeństwa i zdrowia sportowców oraz przestrzeganie podstawowych zasad etycznych” oraz „niepodejmowania żadnych działań (przez działanie lub zaniechanie), które są sprzeczne z celem lub celami IPC i/lub mogą narazić na szkodę reputację IPC, Ruchu Paraolimpijskiego lub sportu paraolimpijskiego. 

Za wykluczeniem Rosjan opowiedziało się 64 członków IPC przy 39 głosach przeciwnych (16 członków IPC wstrzymało się), natomiast w przypadku Białorusi wykluczenie podtrzymano stosunkiem głosów 54:45 (przy 18 wstrzymujących się). Aby wyniki głosowania uznano za wiążące, wymagana była większość, tj. 50% + 1 głos. Zgodnie z konstytucją IPC oba kraje tracą tym samym wszelkie prawa i przywileje członkowskie w strukturach IPC. Od decyzji tej przysługuje im oczywiście prawo do odwołania, jednak w przypadku odrzucenia takiego wniosku jedynym organem uprawnionym do wycofania zawieszenia jest Walne Zgromadzenie IPC, które kolejne swoje obrady planuje w czwartym kwartale 2023 roku.

————

Fot. (ilustr.) Robert Szaj/Polska Fundacja Paraolimpijska

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL