Dwa rekordy świata Michała Golusa w Berlinie. Polscy pływacy przywieźli z Pucharu Świata pięć medali

Pięć krążków (złoto, srebro i trzy brązy) przywieźli polscy pływacy z trwającego w Berlinie w dniach 31 marca – 3 kwietnia Pucharu Świata. Dwukrotnie na podium meldował się Michał Golus, który oba trofea przypieczętował nowymi rekordami świata.

Międzynarodowe mistrzostwa Niemiec to od lat obowiązkowy punkt w kalendarzu prestiżowego pływackiego cyklu World Series. Tegoroczna 36. edycja wydarzenia przyciągnęła do Europasportpark Schwimm-und Sprunghalle około 450 zawodników z 50 krajów. Na słupkach startowych pojawiło się ostatecznie 13. polskich reprezentantów, dla których impreza ta stanowiła doskonałe przetarcie przed nadchodzącymi mistrzostwami świata. Te w dniach 12-18 czerwca gościć będzie portugalska miejscowość Funchal na Maderze.

Tradycyjnie każdy dzień startowy rozpoczyna się od eliminacji, z których kwalifikacje do wieczornych finałów uzyskują zawodnicy z najwyższymi notami punktowymi. W pływackich Pucharach Świata zmagania przebiegają w łączonych kategoriach niepełnosprawności, a wszelkie różnice czasowe wynikające z rodzaju schorzenia niwelują profesjonalne przeliczniki punktowe. Podczas oficjalnych medalowych dekoracji nagradzani zostają zwycięzcy finałów A oraz najlepsze trójki w poszczególnych konkurencjach wśród młodzieżowców.

Biało-czerwoni wracają z Berlina z pięcioma medalowymi zdobyczami. Po dwa z nich sięgnął Michał Golus, który w stolicy Niemiec ustanowił nowe rekordy świata w kategorii S8, w konkurencjach 50 oraz 200 metrów stylem motylkowym. W otwartej sprinterskiej rywalizacji wynik 27,57 s dał 26-latkowi brąz, natomiast rezultat 2:18,82 min na dłuższym z dystansów zaowocował złotem. Na drugim stopniu podium na 200 metrów delfinem znalazł się Alan Ogorzałek, który czasem 2:13,70 min wykręcił nowy rekord Polski w S10. Trzecie miejsce w finale A 400 metrów dowolnym wywalczyła brązowa medalistka paraolimpijska z Tokio Oliwia Jabłońska. Trzecia wśród młodzieżowców na setkę klasykiem była z kolei Zuzanna Boruszewska.

 

Fot. Bartłomiej Zborowski/Polski Komitet Paraolimpijski

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Zeen Subscribe
A customizable subscription slide-in box to promote your newsletter

I consent to the terms and conditions

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL