Fot. Bartłomiej Zborowski/WPA

Dwa srebra dla Polski. Alicja Jeromin i Bartosz Górczak wicemistrzami Europy!

Dwa srebrne medale to dorobek naszych zawodników podczas sesji porannej trzeciego dnia lekkoatletycznych mistrzostw Europy. Na drugich pozycjach swoje finały zakończyli Alicja Fiodorow na 200 metrów (T47) i Bartosz Górczak w pchnięciu kulą (F53). Polacy mają już 23 medale (7-12-4).

Po srebrny medal na 200 metrów sięgnęła Alicja Jeromin. Polka okazała się najszybsza z zawodniczek z klasy T47, z czasem 25,57s ustanowiła w tej grupie rekord mistrzostw. Złoto przegrała jedynie o setną sekundy z Saską Sokołow z Serbii. Rywalka była jedyną zawodniczką z klasy niepełnosprawności T46. W finale siódma była Agata Krzywdzińska z życiówką 28,39s, a ósma Agata Gałan, która finiszowała z czasem 28,65s.

W przeliczeniu na odległość daje to pewnie około dwóch centymetrów. Cóż, nie pierwszy i pewnie nie ostatni raz tak mała różnica decyduje o kolorze medalu. Najważniejsze, żebym na 100 metrów wygrała i dołożyła złoty medal do kolekcji. Z samego biegu jestem zadowolona, bo po raz kolejny udało się poprawić rekord mistrzostw, co potwierdza moją wysoką formę. Fajnie, że z każdym dniem poprawia się pogoda, bo takie słońce jest idealne dla sprinterów – powiedziała Jeromin.

Fot. Bartłomiej Zborowski/WPA

Debiutujący na czempionacie Starego Kontynentu Bartosz Górczak wywalczył srebrny medal w pchnięciu kulą (F53) z wynikiem 7,77m. Jest to jego nowy rekord życiowy. Mistrzem Europy został Elvin Astanov z Azerbejdżanu z wynikiem 8,23m, dla którego też było to najlepsze pchnięcie w karierze. Podium uzupełnił Ales Kisy z Czech z rezultatem 7,58m.

Liczę, że w końcu dorównam najlepszemu Azerowi i to ja będę miał złoto, a on srebro. Cieszę się, że takie mistrzostwa odbywają się w naszym kraju właśnie w tym szczególnym olimpijskim roku. Bardzo dziękuję też za wsparcie z trybun – mówił  po starcie Górczak.

Pięć zawodniczek startowało w pchnięciu kulą kat. F37. Triumfowała Eva Datinska z Czech z wynikiem 10,20m. Kolejne dwa miejsca przypadły Islandkom. Ze srebra cieszyła się Bergrun Osk Adalsteinsdottir (8,76m), a brązu Ingeborg Eide Gardarsdottir (8,75m). Stawkę zamknęły Polki. Czwarta ostatecznie była Natalia Jasińska (7,53m), a piąta Iwona Koprowska (6,68m).

Fot. Tadeusz Skwiot?WPA

Awans do wieczornego finału w biegu na 400 metrów w T13 uzyskał Jakub Nicpoń. Nasz reprezentant w swoim biegu uzyskał trzeci czas – 54,77s. Triumfował w tej serii Elmir Jabrayilov z Azerbejdżanu z czasem 52,43s  Nicpoń miał szósty czas w eliminacjach, najszybszy wynik uzyskał Hakan Cira z Turcji (51,12s). Kolejnym kandydatem do medalu wieczorem jest Aleksandr Shirin (51,48s). Eliminacji na 400 metrów w T12 nie ukończył Mateusz Michalski. Dla 33-latka była to przeprawa treningowa przed setką, która zostanie rozegrana w sobotę. Na ten bieg, jak przyznał po starcie, liczy stawia nasz zawodnik.

—–

Fot. główne: Bartłomiej Zborowski/WPA
Wypowiedzi zawodników: materiały prasowe

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL