Fot. (ilustr.) Adam Nurkiewicz/Polska Fundacja Paraolimpijska

Historyczny moment. Ceremonia otwarcia igrzysk w Paryżu poza stadionem

Komitet Organizacyjny Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich w Paryżu podjął decyzję w sprawie miejsca ceremonii otwarcia letnich igrzysk paraolimpijskich w 2024 roku. Po raz pierwszy w historii odbędzie się ona z dala od stadionu.

Organizatorzy Igrzysk XXXIII Letniej Olimpiady oraz XVII Letnich Igrzysk Paraolimpijskich w Paryżu dokładają wszelkich starań, aby przygotowywane przez nich sportowe widowisko wyróżniało się na tle dotąd rozgrywanych wydarzeń wyjątkową oprawą. Już oficjalnie można ogłosić, że otwarcie obu imprez po raz pierwszy w historii nastąpi poza murami stadionu.

Inauguracja igrzysk olimpijskich rozpocznie się 26 lipca 2024 roku i jej kulminacyjny punkt stanowić będzie uroczysta parada sportowców na sześciokilometrowym odcinku Sekwany, przy wsparciu 160 łodzi oraz statków. Przedstawiciele dyscyplin paraolimpijskich zaprezentują się z kolei przed całym światem 28 sierpnia, startując z Pól Elizejskich i kończąc swój przemarsz na Placu Zgody – a wszystko to na oczach 65 tysięcy widzów.

Zakończenie igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich zaplanowano odpowiednio na 11 sierpnia oraz 8 września na doskonale znanym sympatykom „królowej sportu” stadionie Stade de France.

Warto dodać, że Paryż będzie gospodarzem letnich igrzysk olimpijskich po raz trzeci (wcześniej w 1900 oraz 1924 roku). Igrzyska paraolimpijskie zawitają natomiast do stolicy Francji po raz pierwszy. Organizatorzy spodziewają się przybycia 4400 sportowców, którzy powalczą o 549 kompletów medali w 22 paraolimpijskich dyscyplinach.

————

Fot. (ilustr.) Adam Nurkiewicz/Polska Fundacja Paraolimpijska

 

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL