Oficjalnie: igrzyska olimpijskie i paraolimpijskie w Tokio przełożone na 2021 rok!

Sportowcy przygotowujący się do igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich w Tokio odetchnęli z ulgą. Przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach podczas dzisiejszej wideokonferencji doszedł do porozumienia z premierem Japonii Shinzo Abe w sprawie przełożenia obu imprez na 2021 rok. To pierwszy taki przypadek w historii nowożytnych igrzysk.

Zmiana pierwotnie zakładanych terminów igrzysk olimpijskich (24 lipca – 9 sierpnia) oraz paraolimpijskich (25 sierpnia – 6 września) podyktowana była gwałtownym wzrostem zakażeń koronawirusem. Dotychczas na świecie odnotowano już ponad 400 tysięcy przypadków zachorowań, a główne ognisko pandemii aktualnie ulokowane jest w Europie. Choć sytuacja pogarszała się z dnia na dzień, to w obliczu tak niekorzystnych statystyk Międzynarodowy Komitet Olimpijski dość długo przekonywał, że najważniejsza impreza czterolecia rozegrana zostanie zgodnie z planem. Liczne apele i naciski ze strony sportowych federacji oraz zawodników wymusiły na działaczach MKOl podjęcie zdecydowanych kroków.

Podczas zwołanego w niedzielę w trybie pilnym posiedzenia Komitetu Wykonawczego MKOl z ust przewodniczącego tej organizacji Thomasa Bacha padły zapewnienia o podjęciu kluczowych decyzji w ciągu czterech najbliższych tygodni. Kanadyjczycy oficjalnie opowiedzieli się za bojkotem igrzysk, gdyby te miały odbyć się jeszcze w tym roku. Swojego niezadowolenia wyraźnie nie kryli również przedstawiciele narodowych komitetów Stanów Zjednoczonych czy też Australii, którzy oponowali za przełożeniem imprezy na następny rok. Pandemia mocno zachwiała olimpijskim kalendarzem – zawieszone zostały kwalifikacje w większości dyscyplin, a pozbawieni dostępu do infrastruktury sportowej zawodnicy zmuszeni są realizować plany treningowe w domowym zaciszu.

We wtorek z samego rana odbyła się specjalna wideokonferencja, podczas której przewodniczący MKOl Thomas Bach wraz z premierem Japonii Shinzo Abe wypracowali ostateczne stanowisko w sprawie igrzysk. W godzinach popołudniowych świat obiegła informacja, że odbędą się one po 2020 roku, jednak nie później niż latem 2021 roku. Ustalono również że impreza ta zachowa pierwotną nazwę Tokio 2020. Nowe terminy igrzysk olimpijskich i paraolimpijskich ogłoszone mają zostać niebawem.

————

Fot.: Robert Szaj/Polska Fundacja Paraolimpijska.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL