PŚ w biegach narciarskich: Garbowski i Twardowski na szóstym miejscu

Biegi średnie techniką dowolną zakończyły biegową część trwającego w Słowenii Pucharu Świata. Najlepiej z biało-czerwonych zaprezentowali się w tej konkurencji Piotr Garbowski z przewodnikiem Jakubem Twardowskim, zajmując w grupie zawodników z dysfunkcją wzroku szóste miejsce.

W ostatniej biegowej konkurencji rozgrywanej w ramach Pucharu Świata zawodnicy z dysfunkcją wzroku mierzyli się z dystansem 12,5 km. Słoweńskie trasy wyjątkowo sprzyjają Piotrowi Garbowskiemu, który od kilku sezonów startuje z przewodnikiem Jakubem Twardowskim. W swoich dotychczasowych występach 47-latek był ósmy w biegu krótkim łyżwą, a w rozgrywanym techniką klasyczną sprincie zajął znakomite czwarte miejsce. W niedzielnych zawodach, które zdominowali Rosjanie, nasz reprezentant uplasował się dokładnie w połowie stawki – na szóstej pozycji, tracąc 1:40 min do podium. 100 punktów za zwycięstwo zgarnął Stanisław Czochłajew, wyprzedzając swojego rodaka Nikołaja Poliuchina o ponad 50 sekund. Najlepszą trójkę uzupełnił Ukrainiec Dmytro Suiarko.

Siódme miejsce w gronie 13. startujących zawodników z grupy stojącej zajął Witold Skupień, którego we wcześniejszych startach sklasyfikowano na czwartej lokacie w biegu krótkim oraz na ósmej w sprincie. Doskonałą dyspozycję na inaugurację pucharowego sezonu 2020/2021 przygotował Rosjanin Władysław Liekomcew, który nie dał w Słowenii szans swoim rywalom i wygrał wszystkie biegowe konkurencje. Pozostałe najwyżej punktowane pozycje w niedzielnym wyścigu na 12,5 km wywalczyli Francuz Benjamin Daviet i reprezentacyjny kolega Liemomcewa – Ruszan Minnegułow, dla których było to odpowiednio trzecie srebro oraz brąz.

Komplet trzech zwycięstw w biegowych konkurencjach zapisała na swoim koncie również Amerykanka Oksana Masters, której wyższość na trasie długości 7,5 km zmuszone były uznać koleżanka z kadry Kendall Gretsch oraz Rosjanka Marta Zainullina. Monika Kukla jako jedyna w stawce siedmiu pań rywalizujących siedząc nie zdołała dobiec do mety. Na trzynastej pozycji w gronie 18. zawodników finiszował Krzysztof Plewa, który podobnie jak Monika Kukla zbiera cenne doświadczenie w zmaganiach na śniegu. W wyścigu na „dyszkę” łyżwą nie było mocnych na Rosjanina Iwana Gołubkowa, a podium uzupełnili Włoch Giuseppe Romele oraz drugi z Rosjan Aleksandr Dawidowicz.

Wyniki:

Niewidomi i słabowidzący:

 1. Stanisław Czochłajew/p. Oleg Kołodijczuk (Rosja) – 27:37,4 min
 2. Nikołaj Poliuchin/p. Eduard Bieriezin (Rosja) – 28:31,1 min
 3. Dmytro Suiarko/Oleksandr Nikonowicz (Ukraina) – 28:52,4 min

  6. Piotr Garbowski/p. Jakub Twardowski (POLSKA) – 30:32,6 min

Grupa stojąca:

 1. Władysław Liekomcew (Rosja) – 26:57,6 min
 2. Benjamin Daviet (Francja) – 27:23,2 min
 3. Ruszan Minnegułow (Rosja) – 27:50,1 min

  7. Witold Skupień (POLSKA) – 30:32,8 min

Grupa siedząca:

 1. Iwan Gołubkow (Rosja) – 29:46,7 min
 2. Giuseppe Romele (Włochy) – 30:05,2 min
 3. Aleksandr Dawidowicz (Rosja) – 30:22,6 min

  13. Krzysztof Plewa (POLSKA) – 35:25,2 min

Grupa siedząca:

 1. Oksana Masters (USA) – 24:13,4 min
 2. Kendall Gretsch (USA) – 25:03,7 min
 3. Marta Zainullina (Rosja) – 26:43,0 min

  Monika Kukla (POLSKA) – nie ukończyła

————

Fot.: Robert Szaj/Polska Fundacja Paraolimpijska.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL