PŚ w biegach narciarskich: Garbowski i Twardowski na szóstym miejscu

Biegi średnie techniką dowolną zakończyły biegową część trwającego w Słowenii Pucharu Świata. Najlepiej z biało-czerwonych zaprezentowali się w tej konkurencji Piotr Garbowski z przewodnikiem Jakubem Twardowskim, zajmując w grupie zawodników z dysfunkcją wzroku szóste miejsce.

W ostatniej biegowej konkurencji rozgrywanej w ramach Pucharu Świata zawodnicy z dysfunkcją wzroku mierzyli się z dystansem 12,5 km. Słoweńskie trasy wyjątkowo sprzyjają Piotrowi Garbowskiemu, który od kilku sezonów startuje z przewodnikiem Jakubem Twardowskim. W swoich dotychczasowych występach 47-latek był ósmy w biegu krótkim łyżwą, a w rozgrywanym techniką klasyczną sprincie zajął znakomite czwarte miejsce. W niedzielnych zawodach, które zdominowali Rosjanie, nasz reprezentant uplasował się dokładnie w połowie stawki – na szóstej pozycji, tracąc 1:40 min do podium. 100 punktów za zwycięstwo zgarnął Stanisław Czochłajew, wyprzedzając swojego rodaka Nikołaja Poliuchina o ponad 50 sekund. Najlepszą trójkę uzupełnił Ukrainiec Dmytro Suiarko.

Siódme miejsce w gronie 13. startujących zawodników z grupy stojącej zajął Witold Skupień, którego we wcześniejszych startach sklasyfikowano na czwartej lokacie w biegu krótkim oraz na ósmej w sprincie. Doskonałą dyspozycję na inaugurację pucharowego sezonu 2020/2021 przygotował Rosjanin Władysław Liekomcew, który nie dał w Słowenii szans swoim rywalom i wygrał wszystkie biegowe konkurencje. Pozostałe najwyżej punktowane pozycje w niedzielnym wyścigu na 12,5 km wywalczyli Francuz Benjamin Daviet i reprezentacyjny kolega Liemomcewa – Ruszan Minnegułow, dla których było to odpowiednio trzecie srebro oraz brąz.

Komplet trzech zwycięstw w biegowych konkurencjach zapisała na swoim koncie również Amerykanka Oksana Masters, której wyższość na trasie długości 7,5 km zmuszone były uznać koleżanka z kadry Kendall Gretsch oraz Rosjanka Marta Zainullina. Monika Kukla jako jedyna w stawce siedmiu pań rywalizujących siedząc nie zdołała dobiec do mety. Na trzynastej pozycji w gronie 18. zawodników finiszował Krzysztof Plewa, który podobnie jak Monika Kukla zbiera cenne doświadczenie w zmaganiach na śniegu. W wyścigu na „dyszkę” łyżwą nie było mocnych na Rosjanina Iwana Gołubkowa, a podium uzupełnili Włoch Giuseppe Romele oraz drugi z Rosjan Aleksandr Dawidowicz.