INAS Global Games 2019: Polska reprezentacja z apetytem na medale w Brisbane

Już w najbliższą sobotę w australijskim Brisbane rozpocznie się rywalizacja o mistrzowskie tytuły INAS Global Games. Polska reprezentacja, która na Antypody dotarła na początku tego tygodnia, ma za sobą pierwsze treningi na sportowych obiektach oraz ogromne apetyty, aby znaleźć się na podium.

Trwające w Brisbane w dniach 12-19 października INAS World Games są najważniejszym  tegorocznym multidyscyplinarnym sportowym wydarzeniem, w którym prawo startu przysługuje osobom z intelektualną niepełnosprawnością w stopniu lekkim. W stolicy stanu Queensland zaprezentuje się blisko 1000 sportowców z 47 krajów, którzy swoich medalowych szans poszukiwać będą w dziesięciu następujących dyscyplinach: lekkoatletyce, pływaniu, tenisie stołowym, wioślarstwie, tenisie ziemnym, taekwondo, kolarstwie, futsalu, krykiecie oraz koszykówce. Najliczniejszą ekipą mogą pochwalić się gospodarze, ich szeregi zasila aż 150 (!) sportowców. Polska reprezentacja zameldowała się na Antypodach w niemal 50-osobowym składzie, który poza zawodnikami tworzą trenerzy oraz działacze ZSS „Sprawni-Razem”.

W trakcie ośmiu dni rywalizacji na najwyższym poziomie sportowym organizatorzy zaplanowali 200 medalowych wydarzeń. Udane starty w tenisie stołowym, lekkoatletyce oraz pływaniu mogą przybliżyć zawodników do igrzysk paraolimpijskich w Tokio. W tej ostatniej specjalności w Australii będziemy mieli czworo swoich przedstawicieli. Angelika Koniecko, Gabriela Michałowska, Mateusz Bujek oraz Jakub Kowalczyk to brązowi medaliści ubiegłorocznych Igrzysk Europejskich w Paryżu w mieszanej sztafecie 4×100 metrów stylem zmiennym. Czwórka ta w Brisbane będzie miała szczelnie wypełnione kalendarze indywidualnymi startami ze szczególnym naciskiem na paraolimpijskie konkurencje 100 metrów grzbietem oraz 200 metrów stylem zmiennym i dowolnym. Biało-czerwoni dziś mieli sposobność przetestować obiekt, na którym toczyć będzie się zacięta walka o najcenniejsze trofea.

– Zawody są bardzo mocno obsadzone, głównymi faworytami są Rosjanie, którzy zdominowali rywalizację na Igrzyskach Europejskich w zeszłym roku w Paryżu. Rekordowo dużą reprezentację mają gospodarze, którzy mają w swoich szeregach znakomitych pływaków. Z Europy najsilniejsze wydają się być reprezentacje Francji oraz Hiszpanii. Ogromnym sukcesem dla naszych reprezentantów będzie wejście do finału. Mamy szanse na jeden lub dwa medale, ale nie chciałbym zapeszać – Łukasz Głasek, trener kadry narodowej w pływaniu osób z niepełnosprawnością intelektualną stara się studzić emocje związane z występami swoich podopiecznych. Pierwsze starty naszych pływaków zaplanowane zostały na najbliższą niedzielę i trwać będą przez pięć kolejnych dni.

Poczynania całej polskiej reprezentacji podczas INAS Global Games w Brisbane można śledzić na oficjalnej stronie imprezy: https://gg2019.org/.

———–

Fot. Łukasz Głasek/ParaSportowi.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL