Sportowcy gotowi na podbój Pjongczangu! Ruszyły zimowe igrzyska paraolimpijskie!

Na tę chwilę sportowcy z całego świata czekali i przygotowywali się przez ostatnie cztery lata! Dziś w koreańskim Pjongczangu rozpoczęły się XII Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie. Zawodnicy z najodleglejszych zakątków świata rywalizować będą o medale w sześciu dyscyplinach.

[responsivevoice_button voice=”Polish Female” buttontext=”Dla osób niedowidzących: Czytaj ten artykuł”]

Pierwsze zimowe igrzyska paraolimpijskie odbyły się w 1976 roku w szwedzkim Örnsköldsvik. W Pjongczangu sportowcy z niepełnosprawnością o komplety medali rywalizować będą już po raz dwunasty. Ten koreański kurort w przeszłości trzykrotnie ubiegał się o zimowe igrzyska. W 2010 roku ich organizację powierzono Vancouver, zaś cztery lata później sportowcy z najbardziej egzotycznych zakątków świata spotkali się w Soczi. Koreańczycy dopięli swego dopiero za trzecim razem. Wyboru gospodarza podwójnych igrzysk w 2018 roku dokonano siedem lat wcześniej podczas 123. sesji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego w Durbanie. Kandydatura Koreańskiego Komitetu spotkała się z największą aprobatą delegatów. Głosowanie było więc jedynie formalnością, o czym najdobitniej świadczy fakt, że zakończyło się ono już po pierwszej rundzie, a Pjongczang w pokonanym polu zostawił daleko w tyle Annecy oraz Monachium.

W Pjongczangu wystartuje rekordowa liczba 567 niepełnosprawnych sportowców z 49 krajów. Sportowcy niewidomi i niedowidzący dodatkowo będą mogli korzystać z pomocy przewodników. Dla Gruzji, Tadżykistanu oraz Korei Północnej będzie to paraolimpijski debiut. Do niemal ostatnich chwil ważyły się losy Rosjan, których narodowy Komitet od sierpnia 2016 roku pozostaje zawieszony w prawach członkowskich po ujawnieniu w tym kraju afery dopingowej. Rosjanie, którzy triumfowali w Soczi w medalowej klasyfikacji, zgarniając 30 złotych, 28 srebrnych i 22 brązowych krążków, wielokrotnie próbowali odwołać się od tej decyzji, starając się jednocześnie spełnić bardzo restrykcyjne warunki (było ich siedem) pozwalające im powrócić do rodziny paraolimpijskiej. Pod koniec stycznia br. nadeszła ostateczna odpowiedź. Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski choć podtrzymał swój wcześniejszy werdykt o zawieszeniu, to pozostawił otwartą furtkę dla tych, którzy z dopingiem nie mieli do czynienia. Tym samym starannie wyselekcjonowana grupa 30 reprezentantów tego kraju będzie miała szansę, podobnie jak miesiąc wcześniej ich koledzy z olimpijskiej reprezentacji, wystartować i zdobywać medale pod neutralną flagą.

Polacy w zimowych igrzyskach zaprezentują się po raz jedenasty. Aktualny dorobek naszej reprezentacji to 11 złotych, 6 srebrnych oraz 27 brązowych krążków. Przed szansą jego powiększenia stanie w Korei ośmioro zawodników, którym towarzyszyć będzie troje przewodników. Podczas ceremonii otwarcia polską flagę poniósł najbardziej doświadczony w ekipie Kamil Rosiek. Dla 33-latka trenującego na co dzień w Nowym Sączu będą to już czwarte w karierze igrzyska. Poza nim na trasach biegowych, zjazdowych i parasnowboardu zobaczymy także Witolda Skupienia, Iwetę Faron, Łukasza Kubicę (przewodnik: Wojciech Suchwałko), Piotra Garbowskiego (przewodnik: Jakub Twardowski), Igora Sikorskiego, Macieja Krężela (przewodnik: Anna Ogarzyńska) oraz Wojciecha TarabęBiało-czerwoni wystartują w czterech dyscyplinach: biegach narciarskich, biathlonie, narciarstwie alpejskim oraz parasnowboardzie. W programie igrzysk przewidziane zostały także rozgrywki w hokeju na sledżach oraz curlingu na wózkach. Dla najlepszych zawodników organizatorzy przygotowali łącznie 80 kompletów medali.

Najliczniejszą grupę zawodników wystawili w Pjongczangu Amerykanie, ich szeregi zasili 68 sportowców z niepełnosprawnością. 16 zawodników mniej wystawili Kanadyjczycy. O poprawę medalowego wyniku Japończyków postara się 38 zawodników, gospodarze tych igrzysk – Koreańczycy, reprezentowani będą przez 36 zawodników. Dzierżący w swoich dłoniach pierwszą pozycję w medalowej tabeli wszech czasów Norwegowie tym razem wspierani będą przez 32-osobową ekipę.

Poniżej przedstawiamy wszystkie kraje, które w Korei rywalizować będą o paraolimpijskie medale (w nawiasie podajemy liczbę sportowców z niepełnosprawnością):

Stany Zjednoczone (68), Kanada (52), Japonia (38), Korea Południowa (36), Norwegia (32), Neutralni sportowcy z Rosji (30), Chiny (26), Włochy (25), Szwecja (24), Czechy (21), Ukraina (20), Niemcy (20), Białoruś (14), Wielka Brytania (14), Szwajcaria (13), Austria (13), Finlandia (13), Francja (12), Australia (12), Słowacja (11), Holandia (9), Polska (8), Chorwacja (7), Kazachstan (6), Iran (5), Chile (4), Brazylia (3), Hiszpania (3), Nowa Zelandia (3), Korea Północna (2), Argentyna (2), Belgia (2), Węgry (2), Gruzja (2), Andora (1), Armenia (1), Bośnia i Hercegowina (1), Bułgaria (1), Dania (1), Grecja (1), Islandia (1), Meksyk (1), Mongolia (1), Rumunia (1), Słowenia (1), Serbia (1), Tadżykistan (1), Turcja (1), Uzbekistan (1).

Terminarz zawodów dostępny jest TUTAJ.

Godzinową rozpiskę relacji prowadzonych przez TVP znajdziecie TUTAJ.

————

Fot.: Robert Szaj/Polska Fundacja Paraolimpijska.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL