HMP w łucznictwie: Ireneusz Kapusta i Milena Olszewska podwójnie ozłoceni

Halowymi mistrzostwami Polski łucznicy z niepełnosprawnością oficjalnie zakończyli zimową rywalizację pod dachem. Zawody odbyły się w dniach 24-25 marca br., a główną areną sportowych zmagań okazała się kielecka hala K.S. „Stella”.

[responsivevoice_button voice=”Polish Female” buttontext=”Dla osób niedowidzących: Czytaj ten artykuł”]

W stolicy województwa świętokrzyskiego o komplety medali rywalizowano w łukach klasycznych oraz łukach bloczkowych. Reprezentujący na co dzień barwy kieleckiego Startu Ireneusz Kapusta marsz po tytuł indywidualnego mistrza Polski w ich klasycznej odmianie rozpoczął od bardzo udanych kwalifikacji, które wygrał z dorobkiem 566 punktów. Rezultat ten będący jego najlepszym w tym sezonie osiągnięciem dał mu wolny los w pierwszej rundzie pucharowej. Podopieczny trenera Ryszarda Olejnika turniejowe zmagania rozpoczął tym samym od ćwierćfinału, w którym pokonał w trzech setach 6:0 Tomasza Żmudę (Start Lublin). Takim samym wynikiem zakończyło się jego półfinałowe starcie z Michałem Sztejką (Start Gorzów Wielkopolski). W najważniejszym pojedynku w tej kategorii Kapusta zmierzył się z ubiegłorocznym mistrzem Polski Pawłem Daleszyńskim (Start Poznań). Spotkanie, którego stawką był złoty medal, zakończyło się ostatecznie zwycięstwem Kapusty 7:3. Na trzecim stopniu podium stanął również jego klubowy kolega Łukasz Ciszek, który w półfinale uległ Daleszyńskiemu 5:6.

Po drugi mistrzowski tytuł w łukach klasycznych Kapusta sięgnął w drużynie wraz z Łukaszem Ciszkiem i Mirosławem Niedbalskim. Trzyosobowa ekipa z Kielc złoty medal przypieczętowała zwycięstwem 5:1 nad reprezentacją gdańskiego Startu, której szeregi zasilili Leszek Słomiński, Marcin Chmielewski, Rafał Reclaf oraz Małgorzata Ziółkowska. Stawkę na podium po przegranej z Gdańskiem 0:6 uzupełniła gorzowska drużyna w składzie Milena Olszewska, Ryszard Szachowicz, Michał Sztejka i Albin Batycki.

Ukoronowaniem udanego występu Ireneusza Kapusty, którego najbardziej cieszy fakt, że przez cały zimowy sezon zdołał utrzymać wysoką dyspozycję, okazała się rywalizacja mikstów. Duet na miarę srebrnego medalu w klasycznej odmianie łuków udało mu się stworzyć z Marcelą Samiczak, która pomimo młodego wieku coraz śmielej akcentuje swoją obecność w tej dyscyplinie. Tytuł wicemistrzów Polski zapewniło im zwycięstwo 5:3 nad Małgorzatą Ziółkowską i Marcinem Chmielewskim ze Startu Gdańsk oraz porażka 0:6 z trenującymi w Gorzowie Mileną Olszewską i Michałem Sztejką.

Swój drugi tytuł podczas mistrzostw Polski Olszewska wywalczyła w turnieju indywidualnym. Nasza brązowa medalistka dwóch ostatnich igrzysk paraolimpijskich w kwalifikacjach łuków klasycznych, w których wystartowały trzy panie, uzbierała łącznie 533 punkty. Drugie miejsce z dorobkiem 329 „oczek” zajęła Marcela Samiczak, Małgorzata Ziółkowska z kolei zgromadziła ich na swoim koncie 225. To właśnie pomiędzy tymi dwiema zawodniczkami rozegrała walka o awans do finału. Obronną ręką z tego pojedynku wyszła Ziółkowska, która pokonała Samiczak w czterech setach 6:2. W finale z kolei uległa już bardziej doświadczonej na międzynarodowej arenie Olszewskiej 1:7 i pozostało jej cieszyć się ze srebra.

W zmaganiach w łukach bloczkowych tytuł mistrza Polski powędrował do Wojciecha Tokarza ze Startu Rzeszów, który w finałowym starciu pokonał 141:139 Adama Dudkę (Start Lublin) będącego zwycięzcą wcześniej rozegranych kwalifikacji. Na trzeciej pozycji sklasyfikowani zostali Krzysztof Kornatowski (Start Gorzów) i Marcin Łabuda (Start Poznań).

Wyniki mistrzostw Polski (protokół z pełnymi wynikami z zawodów dostępny jest TUTAJ):

Łuki klasyczne mężczyźni – indywidualnie:

 1. Ireneusz Kapusta (Start Kielce)
 2. Paweł Daleszyński (Start Poznań)
 3. Łukasz Ciszek (Start Kielce)

3. Michał Sztejka (Start Gorzów Wielkopolski)

Łuki klasyczne kobiety – indywidualnie:

 1. Milena Olszewska (Start Gorzów Wielkopolski)
 2. Małgorzata Ziółkowska (Start Gdańsk)
 3. Marcela Samiczak (Start Kielce)

Miksty:

 1. Start Gorzów Wielkopolski (Milena Olszewska, Michał Sztejka)
 2. Start Kielce (Marcela Samiczak, Ireneusz Kapusta)
 3. Start Gdańsk (Małgorzata Ziółkowska, Marcin Chmielewski)

Łuki klasyczne drużynowo:

 1. Start Kielce (Ireneusz Kapusta, Łukasz Ciszek, Mirosław Niedbalski)
 2. Start Gdańsk (Leszek Słomiński, Marcin Chmielewski, Rafał Reclaf, Małgorzata Ziółkowska)
 3. Start Gorzów Wielkopolski (Milena Olszewska, Ryszard Szachowicz, Michał Sztejka, Albin Batycki)

Łuki bloczkowe mężczyźni – indywidualnie:

 1. Wojciech Tokarz (Start Rzeszów)
 2. Adam Dudka (Start Lublin)
 3. Krzysztof Kornatowski (Start Gorzów Wielkopolski)

3. Marcin Łabuda (Start Poznań)

————

Zdjęcia: Dzięki uprzejmości Ireneusza Kapusty.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL