Screen: worldrowing.com

Jolanta Majka i Michał Gadowski tuż za podium wioślarskich mistrzostw Europy

Medal był na wyciągnięcie ręki. Jolanta Majka i Michał Gadowski uplasowali się tuż za podium wioślarskich mistrzostw Europy. Do brązu, który we włoskim Varese przypadł Francuzom, naszej eksportowej dwójce zabrakło zaledwie 0,26 s.

W tegorocznej edycji mistrzostw Starego Kontynentu, których organizację w dniach 9-11 kwietnia powierzono włoskiemu Varese, zaprezentowało się 629 wioślarzy z 35 krajów. W trakcie trzydniowej imprezy z udziałem pełnosprawnych i niepełnosprawnych zawodników wyłonieni zostali medaliści w łącznie 22 konkurencjach. Dla sportowców z niepełnosprawnością przygotowano komplety krążków w czterech paraolimpijskich wydarzeniach: jedynkach kobiet oraz mężczyzn (PR1 W1x i PR1 M1x), dwójkach mieszanych (PR2 Mix2x), a także mieszanych czwórkach ze sternikiem (PR3 Mix4+), w których to Polska miała ostatecznie dwoje swoich przedstawicieli.

Ogromne nadzieje pokładano w występie mieszanej dwójki wiosłującej w składzie Jolanta Majka i Michał Gadowski. Zawodnicy Startu Szczecin nie zdołali powtórzyć wyniku z poznańskiej Malty, gdzie zaledwie pół roku temu zajęli trzecie miejsce, choć należy przyznać, że podium było naprawdę blisko. Do świętowania kolejnego sukcesu zabrakło obojgu odrobiny szczęścia i kilku mocniejszych pociągnięć wiosłem. Podopieczni trenera Tomasza Kaźmierczaka dopłynęli do mety na czwartej pozycji, notując czas 8:19,61 min. Od brązowego krążka, po który sięgnęli Francuzi Perle Bouge oraz Christophe Lavigne, dzieliło ich 0,26 s. Poza zasięgiem okazali się znakomici Brytyjczycy Lauren Rowles i Lawrence Whiteley, którzy mistrzowski tytuł na dystansie 2000 metrów przypieczętowali rezultatem 8:08,41 min. Przewaga Wyspiarzy nad drugimi na finiszu Holendrami Anniką van der Meer i Corne de Koningiem wyniosła 9,28 s.

Jolanta Majka i Michał Gadowski mają już zapewnioną kwalifikację do tegorocznych igrzysk paraolimpijskich, które odbędą się w terminie 24 sierpnia – 5 września. W 2016 roku podczas paraolimpijskiej rywalizacji w Rio de Janeiro dwójka ta wywalczyła awans do finału, zajmując w nim ostatecznie szóste miejsce. W trakcie europejskich zmagań we Włoszech oboje testowali możliwości nowej łodzi, zakupionej w głównej mierze z myślą o Tokio.

————

Screen: World Rowing

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL