Judocy z zespołem Downa gotowi do walki o medale na mistrzostwach świata w Portugalii!

29 września 2022 roku w Funchal rozpoczną się mistrzostwa świata w judo osób z zespołem Downa. Polskę reprezentować będzie dziesięciu zawodników z klubów z Gdańska, Elbląga i Warszawy. To już trzeci raz, kiedy biało-czerwoni judocy powalczą o medale we współzawodnictwie międzynarodowym organizowanym pod auspicjami Sports Union for Athletes with Down Syndrome (SU-DS).

Zawodnicy jadą na mistrzostwa z dużymi ambicjami. W zeszłym roku na igrzyskach europejskich SU-DS w Ferrarze reprezentanci Polski zdobyli drużynowo drugie miejsce na podium. Teraz będą mogli sprawdzić umiejętności i formę w rywalizacji z najlepszymi sportowcami na świecie.

Obok współzawodnictwa sportowego bardzo ważnym aspektem tego wyjazdu jest efekt terapeutyczny, jaki towarzyszy regularnemu uprawianiu judo i każdej innej dyscypliny sportowej przez osoby z niepełnosprawnością – mówi Paulina Gadomska-Dzięcioł, prezes Fundacji Sportu Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. – Udział w mistrzostwach tak wysokiej rangi motywuje sportowców do ciężkiej pracy na treningach, czego efektem jest lepsze samopoczucie i zdrowie. Aktywność fizyczna poprawia sprawność, wytrzymałość i elastyczność ciała. Ma też zbawienny wpływ na nastrój i większą sprawność mózgu, co jest szczególnie cenne w przypadku osób z niepełnosprawnością intelektualną. Dzięki sukcesom w sporcie wzrasta samoocena, co obserwujemy za każdym razem, gdy nasi sportowcy wracają do kraju z medalami.

Mistrzostwa w Funchal odbędą się w dniach 29.09-3.10. Organizatorem wydarzenia jest Portugalskie Stowarzyszenie Sportu Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (Portuguese Sports Association for Intellectual Development) we współpracy z Funchal Municipality, Portuguese Sports and Youth Institute oraz Portuguese Sports Federation for Persons with Disability. Koordynatorem udziału Polaków w mistrzostwach świata jest fundacja SONI. W tym samym czasie w Funchal odbędą się mistrzostwa świata w koszykówce osób z zespołem Downa.

W nadchodzącym miesiącu czeka nas też drugie ważne dla sportowców z zespołem Downa wydarzenie: mistrzostwa świata w pływaniu SU-DS, na których nasz kraj reprezentować będzie jedenastu zawodników z trisomią 21. Polacy będą startować w konkurencjach pływania sportowego i artystycznego. Zawody odbędą w październiku, miesiącu budowania świadomości społecznej osób z zespołem Downa.

————

Informacja prasowa
Fot. UKS ADA JUDO FUN/Facebook

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

Zeen Subscribe
A customizable subscription slide-in box to promote your newsletter

I consent to the terms and conditions

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL