Podnoszenie ciężarów: Justyna Kozdryk mistrzynią Europy! Trzy medale Polaków w pierwszym dniu zawodów

Trzy medale wywalczyli biało-czerwoni w pierwszym dniu odbywających się we francuskim Berck-Sur-Mer otwartych mistrzostwach Europy w podnoszeniu ciężarów. Po złoto oraz srebro w kategorii wagowej do 45 kg sięgnęła Justyna Kozdryk, brąz w kat. do 49 kg powędrował natomiast do Sławomira Szymańskiego.

W mistrzostwach Europy, które potrwają do przyszłego wtorku, udział bierze 22-osobowa reprezentacja Polski (pełny skład został podany przez nas TUTAJ). Zawody te dla wszystkich uczestników są wyjątkowe, gdyż stanowią pierwszą okazję do zdobywania poza medalami przepustek na letnie igrzyska paraolimpijskie w Tokio w 2020 roku. Z racji, że w imprezie tej poza Europejczykami startuje kilka silnych reprezentacji spoza Starego Kontynentu, medale przyznawane są w dwóch klasyfikacjach, open oraz europejskiej (w obrębie obu grup wyszczególniony został również podział na juniorów oraz seniorów). Stąd też przy odrobinie szczęścia zawodnicy mogą powrócić do swoich domów z kilkoma trofeami.

Pierwszego dnia na pomoście w hali Salle Fiolet zaprezentowało się troje biało-czerwonych. Znakomicie spisała się najstarsza i najbardziej doświadczona z tego grona, Justyna Kozdryk, która swoją okazałą kolekcję sportowych pamiątek powiększyła w dniu dzisiejszym o złoto i srebro w kategorii do 45 kg. 38-letnia Kozdryk walkę o kolejny tytuł do kolekcji (wcześniej triumfowała w 2013 roku w Aleksinie oraz w 2015 roku w Eger) rozpoczęła od udanego podejścia do sztangi ważącej 90 kg. W kolejnej próbie naszej reprezentantce udało się czysto zaliczyć 94 kg. Polka jednak cały czas musiała mieć się na baczności, gdyż taki sam ciężar wycisnęła na otwarciu Ukrainka Maryna Kopiika, jej najgroźniejsza konkurentka na drodze po zwycięstwo wśród Europejek. W ostatnim trzecim podejściu nasza mistrzyni wycisnęła sztangę, na której znajdowało się 96 kg. Również Kopiika poradziła sobie z nią bez problemu. Losy złotego medalu znajdowały się teraz już tylko w rękach Ukrainki, która na sam koniec zażyczyła sobie 101 kg. Gdyby próba ta zakończyła się powodzeniem, to na jej szyi właśnie zawieszony zostałby najcenniejszy kruszec, inny scenariusz natomiast oznaczałby zwycięstwo Polki. Reprezentantka naszych wschodnich sąsiadów nie podołała jednak zadaniu i dzięki temu podczas dekoracji odegrany został Mazurek Dąbrowskiego. Stawkę europejskiego podium uzupełniła z wynikiem 35 kg Finka Reetta Jokinen. W rywalizacji open Polka i Ukrainka sklasyfikowane zostały odpowiednio na drugiej i trzeciej pozycji, za co również przyznane zostały im krążki. Najlepsza okazała się pochodząca z Indonezji Ni Nenghah Widiasih, która triumfowała z rezultatem 97 kg. W kategorii do 45 kg wystartowało łącznie siedem pań, w tym trzy spoza naszego kontynentu.

Po trzeci krążek dla Polski sięgnął dziś Sławomir Szymański. 33-latek to srebrny medalista ostatnich mistrzostw Starego Kontynentu w kategorii do 54 kg. W Berck-Sur-Mer przyszło mu rywalizować w niższej kategorii, do 49 kg. Zawodnik wrocławskiego Startu tym razem przywiezie do kraju brąz wywalczony w europejskiej klasyfikacji. Trzecie miejsce w Europie dało mu 117 kg wyciśnięte z powodzeniem w drugiej próbie, kilka chwil wcześniej sukcesem zakończyło się jego podejście do sztangi ważącej dwa kilogramy mniej. Na sam koniec Szymański zaatakował 119 kg, jednak bezskutecznie. Mistrzem Europy został pochodzący z Azerbejdżanu Parvin Mammadov, który ukończył zawody z wynikiem 143 kg. Srebrny krążek ze zgromadzonymi na swoim koncie 135 kg powędrował z kolei do Turka Abdullaha Kayapinara. W zestawieniu open, w którym ujętych zostało łącznie siedmiu panów, Mammadova i Kayapinara rozdzielił Brazylijczyk Joao Maria Franca Junior – 137 kg. Nasz reprezentant w tej klasyfikacji uplasował się na czwartej pozycji.

Na czwartym miejscu wśród Europejek i piątym w ogólnej klasyfikacji w kategorii do 41 kg wylądowała Monika Szram. 22-latka ukończyła zawody z wynikiem 53 kg, wcześniej zaliczając czysto podejścia do ważącej 50 oraz 52 kg sztangi. Podium w europejskiej klasyfikacji dawał rezultat 54 kg. Z takim wynikiem właśnie na trzecim miejscu uplasowała się pochodząca z Węgier Katalin Engelhardt, która drugie miejsce przegrała o kilogram z Ukrainką Kseniją Tokar. Poza zasięgiem startujących dziś pań okazała się utytułowana Zoe Newson. Brytyjka mistrzowski tytuł przypieczętowała wyciśniętymi w trzeciej próbie 91 kg. Newson triumfowała również w grupie open, a stawkę na podium w tej klasyfikacji uzupełniły Brazylijka Lara Aparecida de Lima (jej wynik – 65 kg) oraz Ukrainka Tokar.