MŚ w Meksyku: Wojciech Makowski mistrzem świata!

Pięknym, złotym akcentem biało-czerwoni rozpoczynają drugi dzień pływacko-ciężarowego wielkiego święta sportu, które od wczoraj ma miejsce w Meksyku. Mistrzem świata w swojej koronnej konkurencji 100 metrów stylem grzbietowym (S11) został Wojciech Makowski.

[responsivevoice_button voice=”Polish Female” buttontext=”Dla osób niedowidzących: Czytaj ten artykuł”]

To już drugi krążek wywalczony przez naszego zawodnika podczas tych mistrzostw, pierwszy złoty w karierze! Dzisiejszej nocy Wojciech Makowski popłynął po srebro w finale 100 metrów kraulem. Konkurencja ta stanowiła jedynie przedsmak tego, co miało nastąpić kilkanaście godzin później. 25-latek jest bowiem aktualnym wicemistrzem igrzysk paraolimpijskich na dystansie 100 metrów stylem grzbietowym, a do Meksyku przyleciał bronić wywalczonego przed dwoma laty w Glasgow brązu. Stwierdzenie, że w konkurencji tej czuje się jak ryba w wodzie, nie jest zatem przesadzone. Polak spośród przystępujących do walki o podium pięciu zawodników mógł pochwalić się najlepszym czasowym wynikiem – 1:08,28 min. Drugi na liście Białorusin Hryhory Zudzilau, który tej nocy wywalczył w kraulu mistrzostwo świata, legitymował się rezultatem o ponad 6 sekund słabszym. Makowski, który jest równie świetnym sportowcem jak i twórcą tekstów (jego wielki muzyczny talent wypłynął na szerokie wody przed ubiegłorocznymi igrzyskami w Rio de Janeiro, patrz: https://www.youtube.com/watch?v=m2p9Qs093CY), stanął na wysokości zadania i jak na faworyta przystało, sięgnął po złoto. Na finiszu uzyskał czas 1:12,03 min. Będący na drugim miejscu Zudzilau stracił do niego 3,47 s. Trzeci ze stratą 4,68 s do zwycięzcy był Argentyńczyk Sergio Zayas.

O pierwszym medalu mistrzostw świata wywalczonym przez Wojtka przeczytacie tutaj.

W sesji poranno-wczesnopopołudniowej na ciężąrowym pomoście miał okazję zaprezentować się Mariusz Tomczyk. 46-latek przystąpił do walki o czołowe lokaty w kategorii do 59 kg. Polak wszystkie trzy podejścia zaliczył czysto, w poszczególnych próbach wycisnął kolejno sztangę ważącą 155, 160 i 161 kg. Dało mu to piąte miejsce w grupie B. W ogólnej klasyfikacji mistrzostw wynik ten przełożył się na 14. pozycję. Po tytuł mistrza świata z 205 kg na koncie sięgnął Egipcjanin Sherif Osman. Na drugim i trzecim stopniu podium stanęli reprezentanci Iranu, Amir Jafari Arangeh (187 kg) i Seyed Y. Yousefi (182 kg).

————

Fot.: Robert Szaj/Polska Fundacja Paraolimpijska.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL