Kajakarstwo: Medale mistrzostw Polski rozdane

Poznańska Malta była gospodarzem tegorocznych kajakowych mistrzostw Polski. Podczas dwudniowych zmagań o miano najlepszych w kraju zawodników poznaliśmy również nazwiska zwycięzców w konkurencjach paraolimpijskich.

W trakcie dwudniowej rywalizacji na torze Malta w Poznaniu po raz 83. wyłonieni zostali medaliści mistrzostw Polski seniorów w sprincie kajakowym, krążki krajowego czempionatu w konkurencjach z udziałem niepełnosprawnych sportowców przyznano natomiast po raz dziewiąty. Kajakarstwo w wydaniu paraolimpijskim to młoda i niezwykle dynamicznie rozwijająca się dyscyplina, która swój formalny debiut na igrzyskach zanotowała przed czterema laty w Rio de Janeiro.

Dla niepełnosprawnych kajakarzy był to drugi w sezonie oficjalny start na otwartych wodach. Rywalizacja o medale tegorocznych mistrzostw kraju toczyła się w Poznaniu standardowo na dystansie 200 metrów w wyścigach kajakowych kobiet i mężczyzn oraz męskich kanadyjek. Dwa miesiące temu, również w stolicy Wielkopolski, mieli możliwość wzięcia udziału w regatach kontrolnych rozgrywanych w ramach Pucharu Polski.

Tytuł mistrzyni Polski ponownie powędrował do Katarzyny Kozikowskiej. Złota (2019) i brązowa (2018) medalistka mistrzostw Europy triumf w zawodach przypieczętowała rezultatem 51,797 s. Drugą lokatę zajęła Kamila Kubas, brązowa medalistka paraolimpijska z Rio de Janeiro, przecinając metę z czasem 59,125 s. Stawkę zamknęła Justyna Regucka (1:16,477 min).

Wśród panów zgodnie z przewidywaniami złoty medal zgarnął Jakub Tokarz, który cztery lata temu w Brazylii sięgnął po historyczny tytuł mistrza paraolimpijskiego w KL1. Na obiekcie w Poznaniu nasz utytułowany reprezentant osiągnął wynik 51,569 s. Srebrny kruszec trafił do Pawła Łukaszewicza (57,277 s), zaś brąz do zamykającego klasyfikację Tadeusza Kasprzaka (1:01,329 min).

W zmaganiach kanadyjek pewnie po złoto popłynął wicemistrz Europy z 2018 roku Tomasz Moździerski, meldując się na finiszu z czasem 1:00,878 min. Wicemistrzem kraju został Robert Wydera, tocząc na ostatnich metrach wyścigu zacięty pojedynek ze Zbigniewem Olizarowiczem (1:03,56 min). Stawkę uzupełnili Maciej Sobieraj (1:11,658 min) wraz z Mateuszem Wojciechowskim (1:20,226 min).

Najważniejszą imprezą w tegorocznym kalendarzu startowym miały być mistrzostwa kontynentu, których organizację powierzono w dniach 15-18 października rumuńskiemu Bascov. Po dogłębnej analizie zachorowań na Covid-19 oraz przywracanych w związku ze wzrostem zakażeń ograniczeniach w międzynarodowym przepływie ludności Zarząd Europejskiej Federacji Kajakowej postanowił odwołać te zawody. W tak niesprzyjających okolicznościach kwestią czasu pozostaje anulowanie wrześniowego Pucharu Świata w Szeged na Węgrzech.

Fot. Renata Klekotko/Paracanoe Team Poland.

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL