Mateusz Surwiło wicemistrzem Europy w kajakarstwie. Katarzyna Kozikowska z brązowym medalem

Srebro oraz brąz przywieźli polscy kajakarze z mistrzostw Europy, które w dniach 13-16 czerwca odbywały się na torze regatowym w węgierskim Szeged. Wicemistrzem Starego Kontynentu został Mateusz Surwiło, natomiast na trzecim miejscu zmagania ukończyła Katarzyna Kozikowska.

W ostatnim międzynarodowym sprawdzianie przed igrzyskami paraolimpijskimi w Paryżu biało-czerwone barwy reprezentowało aż dziewięcioro zawodników. Dla Natalii Wojciechowskiej, Krzysztofa Stanio, Patryka Dąbrowskiego, a także Tomasza Nijakowskiego był to debiut w imprezie tej rangi. Wsparcie dla będących na początku kajakowej przygody kolegów stanowili doświadczeni i obyci z czołówką Katarzyna Kozikowska, Monika Kukla, Justyna Regucka, Robert Wydera oraz Mateusz Surwiło.

Mateusz Surwiło od lat stanowi solidny fundament kadry narodowej w kajakarstwie. Wielokrotnie sięgał po medale mistrzostw świata i Europy, a za dwa miesiące wystąpi w swoich trzecich igrzyskach. W finale kajakowym KL3-200 m 32-letni zawodnik Startu Zielona Góra powtórzył sukces sprzed roku, zdobywając srebrny krążek. Złoto obronił Hiszpan Juan Valle, który wpłynął na metę 0,887 s przed Polakiem, uzyskując czas 40,646 s.  Stawkę na podium ze stratą 1,201 s do triumfatora uzupełnił Izraelczyk Ron Halevi, a jedenasty był Krzysztof Stanio, który zakończył rywalizację na półfinale.

Na podium mistrzostw Europy powróciła przygotowująca się do drugich w karierze igrzysk Katarzyna Kozikowska, plasując się w finale konkurencji KL3 na trzecim miejscu. Kajakarka Startu Wrocław na metę wpłynęła z wynik 51,420 s, tracąc do najszybszej tego dnia Hiszpanki Araceli Menduiny 0,363 s. Druga na mecie Francuzka Nelia Barbosa była wolniejsza od zwyciężczyni o 0,266 s. Ósme miejsce zajęła ostatecznie Natalia Wojciechowska, której przepłynięcie dystansu 200 metrów zajęło 58,201 s.

0,316 s od medalu dzieliło Roberta Wyderę, który w finale kanadyjek VL3 uplasował się z czasem 51,938 s na czwartej lokacie. Złoto z wyraźną przewagą wywalczył Ukrainiec Władysław Jepifanow, wyprzedzając o 2,234 s Francuza Abela Abera oraz o 2,441 s Brytyjczyka Stuarta Wooda. Swojego wyścigu eliminacyjnego nie ukończył natomiast Tomasz Nijakowski.

W kobiecych kanadyjkach VL3 zmagania zdominowała reprezentująca barwy Ukrainy Natalia Lagutenko, która wpadła na metę z wynikiem 59,058 s. Druga ze stratą 0,767 s była Hiszpanka Maria Jimenez, a TOP3 uzupełniła ze stratą 2,090 s Francuzka Elea Charvet. Piąta pozycja przypadła szykującej się do igrzysk w Paryżu Monice Kukli (czas 1:01,782), a tuż za nią na finiszu zameldowała się Justyna Regucka (1:05,129).

W finale VL2 na ósmym miejscu metę przekroczył Patryk Dąbrowski, osiągając rezultat 1:00,382. Złoto zgarnął Portugalczyk Norberto Mourao (55,455 s), a tuż za nim ze stratą odpowiednio 0,150 i 0,316 s znaleźli się Ukrainiec Andrij Krywczun oraz Węgier Robert Suba.