Fot. Bartek Syta/Polska Fundacja Paraolimpijska

Kajakarstwo: Piąte lokaty Kozikowskiej, Surwiły i Kubas na mistrzostwach świata

Sześcioro biało-czerwonych rywalizowało w kajakowych mistrzostwach świata, które w dniach 16-19 września gościła Kopenhaga. Na piątych lokatach w finałach A swoich popisowych konkurencji sklasyfikowani zostali Katarzyna Kozikowska, Mateusz Surwiło oraz Kamila Kubas.

Mistrzostwa świata w Kopenhadze stanowią zwieńczenie tegorocznego sezonu startowego, w którym główną imprezą okazały się igrzyska paraolimpijskie w Tokio. W stolicy Japonii w kajakowych konkurencjach Polskę reprezentowało troje zawodników, spośród których najlepiej spisała się Katarzyna Kozikowska, zajmując w paraolimpijskim debiucie doskonałe czwarte miejsce.

W Danii Kozikowska po raz kolejny umocniła swoją przynależność do ścisłej światowej czołówki. – Jestem bardzo zadowolona ze swojego startu, a przede wszystkim z czasu, który był naprawdę dobry. Zawody te nie należały do najłatwiejszych, ponieważ od igrzysk dzieliły je jedynie dwa tygodnie, ale pomimo zmęczenia był ogień – tak podsumowała najszybszy w karierze finał jedynek, w którym wywalczyła z rezultatem 49,86 s piątą lokatę. Złoty medal w KL3 zgarnęła Brytyjka Laura Sugar, wpadając na metę z czasem 47,77 s. Mistrzyni paraolimpijska z Tokio finiszującą na drugiej pozycji rodaczkę Hope Gordon wyprzedziła o 0,47 s, a trzecią w stawce Francuzkę Nelię Barbosę pokonała o 1,01 s.

Trenująca pod skrzydłami Startu Wrocław Kozikowska sprawdziła się również w zmaganiach kanadyjek VL3. W medalowym wyścigu 27-latka uzyskała na mecie ósmy wynik (1:16,88 min). Dziewięcioosobową grupę zamknęła z kolei Justyna Regucka ze Startu Białystok, która popłynęła wolniej od swojej koleżanki o 0,22 s. Dwa najcenniejsze krążki padły łupem Brytyjek. Zwyciężyła Charlotte Henshaw, która jako jedyna na dystansie 200 metrów zdołała złamać minutę (59,33 s). Na drugim miejscu uplasowała się Hope Gordon (+1,36 s), a trzecia była Ukrainka Natalia Łagutienko (+2,76 s).

Wysoką piątą lokatą tegoroczne starty starty na wodzie wieńczy Kamila Kubas, która w finale KL2 dopłynęła do mety w 56,81 s. – Ktoś inny by powiedział, że ciągle pod górkę… tak to prawda , ale za to jakie piękne widoki – napisała po swoim występie kajakarka Startu Zielona Góra. Podium w tej kategorii stanowi kopię z ostatnich igrzysk. Poza zasięgiem okazała się Brytyjka Charlotte Henshaw, która mistrzowski tytuł przypieczętowała rezultatem 48,73 s. Druga na finiszu była jej koleżanka z reprezentacji Emma Wiggs (+1,97 s), a brąz zdobyła Węgierka Katalin Varga (+3,29 s).

Znakomicie zaprezentował się również klubowy kolega Kubas, Mateusz Surwiło, który w mocno obsadzonym finale KL3 popłynął z czasem 41,45 s po piąte miejsce. Poza zasięgiem swoich konkurentów okazał się mistrz paraolimpijski z Tokio, Serhij Jemielianow z Ukrainy, który na pokonanie 200 metrów potrzebował 39,54 s. W medalowej trójce znaleźli się również Brytyjczyk Robert Oliver (+1,14 s), a także Hiszpan Juan Valle (+1,91 s).

Bliski awansu do finału A męskich kanadyjek VL3 był Tomasz Moździerski. Zawodnik OTK Opole ostatecznie wystartował w finale B, w którym zwyciężył z czasem 52,43 s. Na półfinale swój start zakończył debiutujący w mistrzostwach Robert Wydera ze Startu Wrocław, który w swojej serii zamknął ośmioosobową stawkę.

————

Fot. Bartek Syta/Polska Fundacja Paraolimpijska

Zeen is a next generation WordPress theme. It’s powerful, beautifully designed and comes with everything you need to engage your visitors and increase conversions.

error: Nasze materiały chronione są prawem autorskim! Kopiowanie ich i rozpowszechnianie bez zgody autora zabronione! - paraSPORTOWCY.PL